Vláda dala zelenú zmrazeniu platov

16.11.2011 Bratislava

Odporúčame:

Poslanci by od nového roku nemali mať vyššie platy

Hrušovský si nevie vypočítať podľa Sulíkového zákona plat

Zmeny platov u sudcov by podľa ministerstva narobili chaos

Ústavný súd pozastavil znižovanie platov ústavných činiteľov

SULÍK: Poslanci zarobia menej o tzv. Ficov odvod
 
BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Zmrazenie platov ústavných činiteľov môže parlament urýchlene prerokovať.

Dnes na to dostal zelenú od vlády, ktorá schválila návrh na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.

Na takomto postupe sa už predtým dohodol predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS).

Prijatie novely bude znamenať, že platy poslancov, členov vlády, prezidenta, predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu, generálneho prokurátora, ombudsmana, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy a štátnych zamestnancom vo verejnej funkcii zostanú v roku 2012 na úrovni roka 2011.

Zastavenie rastu miezd autori novely vysvetľujú potrebou šetrenia v nasledujúcom roku. Zmrazenie platov sa nedotkne sudcov, prokurátorov ani štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii, ktorých plat sa odvodzuje z platu poslanca.

Predkladatelia to odôvodňujú nálezom Ústavného súdu SR, ktorý v minulosti odmietol znižovanie sudcovských miezd. Konečné slovo bude mať parlament, o zmrazení miezd bude rozhodovať na decembrovej schôdzi.


Zachráni to skrátené konanie

Hrušovský s Radičovou sa na skrátenom postupe zhodli preto, že parlament bude mať tento rok už len jednu riadnu schôdzu, zmrazenie platov preto štandardnou cestou nestihne schváliť do 1. januára 2012, odkedy sa platy mali zvýšiť.

V skrátenom legislatívnom konaní možno podľa zákona o rokovacom poriadku zákony prerokovať za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.

„Často otázky padajú, či je to v súlade s rokovacím poriadkom. Nadraďujem celospoločenský záujem nad akékoľvek pochybnosti. Som presvedčený, že je to v súlade s rokovacím poriadkom,“ vyhlásil v pondelok Hrušovský. Vláda prijatie novely v skrátenom postupe obhajuje rozpočtovými úsporami.

Budúcoročný rast platov poslancov o niekoľko sto eur by umožnil tzv. „Sulíkov vzorec“, ktorý presadil predchádzajúci predseda parlamentu. Spočíva v tom, že poslancom sa plat vypočítava ako trojnásobok priemernej mzdy s tým, že v závislosti od výšky deficitu sa môže krátiť až o 15 percent.


Plat vyšší o vyše 600 eur

V tomto roku sa im pre vysoký schodok z roka 2010 kráti o 15 percent, vzhľadom na to, že deficit v roku 2011 pravdepodobne neprekročí päť percent, aj krátenie by malo klesnúť na päť percent.

Rezort financií odhaduje, že podľa platného znenia zákona by sa poslanecké platy na budúci rok zvýšili o 652 eur na 4 228 eur.

„Sulíkov vzorec“ zatiaľ Hrušovský zrušiť nenavrhuje, hoci sa mu nepáči. „Sulíkov vzorec neplánujeme zrušiť, my ho neplánujeme uviesť do života,“ poznamenal s tým, že v budúcnosti by uprednostnil iný spôsob výpočtu platov.
 

Vyberte región