Milan Majerský už nie je primátorom Levoče

25.11.2011 Levoča

POPRAD 25. novembra (WEBNOVINY) – Milan Majerský už nie je primátorom Levoče. Po rozhodnutí Ústavného súdu SR o neplatnosti primátorských volieb v júni Majerský odstúpil z funkcie primátora. Mesto dnes vedie zástupca primátora Ján Babej. Milan Majerský však zostáva na Mestskom úrade v Levoči. „Pán Babej ma požiadal, aby som mu pomohol pri organizácii mesta vo funkcii prednostu,“ uviedol pre SITA Milan Majerský. Podľa neho je to čistejšie riešenie, ako keby zostal vo funkcii primátora. Podľa neho tak mal urobiť aj predchádzajúci primátor Miroslav Vilkovský. Primátorské voľby sa budú v Levoči opäť konať 31. marca 2012.

Opačný názor má Miroslav Vilkovský, ktorý tvrdí, že po vyhlásení neplatnosti primátorských volieb v júni tohto roku je on naďalej primátorom, keďže bol ako posledný riadne zvolený primátor. Vilkovský je presvedčený, že aj sľub, ktorý zložil Milan Majerský po voľbách v júni bol neplatný, keďže ústavný súd vyhlásil voľby za neplatné. Podľa Vilkovského takúto situáciu zákon o obecnom zriadení rieši a preto je presvedčený, že jediným platne zvoleným primátorom Levoče je on. „Mne mandát nezanikol,“ uviedol Vilkovský.

Vilkovský zároveň upozorňuje, že všetky právne úkony, ktoré vykoná zastupujúci primátor Ján Babej ako štatutár mesta, sú a budú nulitné. „Akoby sa vôbec nestali,“ dodal Vilkovský. Zároveň chce o vzniknutej situácii informovať všetkých obchodných partnerov mesta. Mesto sa môže podľa neho takto dostať do nútenej správy. Miroslav Vilkovský tiež požiadal mesto, aby ho zaregistrovalo ako zamestnanca v sociálnej a zdravotnej poisťovni, keďže u svojho doterajšieho zamestnávateľa dal výpoveď. Ak tak mesto neurobí, bude Vilkovský požadovať náhradu škody.

Obaja rivali sú pripravení v opakovaných primátorských voľbách 31. marca 2012 opäť kandidovať na funkciu primátora. „Máme určité politické dohody. Partneri ma vyzvali, aby som pokračoval. Ľudia už dnes ináč vnímajú veci,“ povedal Majerský. Pripravený kandidovať v primátorských voľbách je aj Vilkovský. „Občania mesta v júni rozhodli ináč, ale ich hlasy niekto zneužil. Mám zodpovednosť a nemôžem týchto ľudí sklamať,“ povedal.

Celá kauza okolo primátora sa začala komunálnymi voľbami v roku 2010. Vtedy ich vyhral vtedajší primátor Miroslav Vilkovský. Neúspešný kandidát Milan Majerský podal sťažnosť na ústavný súd, ktorý neskôr primátorské voľby vyhlásil za neplatné. V opakovaných voľbách v júni 2011 vyhral Milan Majerský pred Miroslavom Vilkovským. Tentoraz podal sťažnosť na ústavný súd Miroslav Vilkovský. Aj tieto voľby vyhlásil ústavný súd za neplatné. Predseda národnej rady vyhlásil opätovné voľby primátora v Levoči na 31. marca 2012.
 

Vyberte región