Lipšicov odchod by KDH neublížil, nemá podporu na vidieku

25.11.2011 Bratislava

BRATISLAVA 25. november (WEBNOVINY) - Prípadný odchod Daniela Lipšica z KDH podľa analytika Jána Baránka určite Kresťanskodemokratickému hnutiu neprospeje, ale na druhej strane ani zvlášť neublíži.

"KDH má voličské jadro na vidieku a Lipšic nie je ten, kto mal voličov na vidieku," povedal pre agentúru SITA Baránek. Analytika však zaráža, že Lipšic ventiloval stranícky problém cez médiá, keď je v zahraničí. "To je neštandardné. Zarazilo ma tiež, že si dal podmienku, aby jeho kandidáti boli na kandidátke vyššie a na druhej strane tvrdí, že už je rozhodnutý. To mi nekoreluje," dodal Baránek.

Minister vnútra a podpredseda KDH Daniel Lipšic uvažuje podľa denníka Sme, že odíde z politiky. Ako uvádza denník v dnešnom vydaní, Lipšic dal z pracovnej cesty v Taliansku a na Malte najavo nespokojnosť s návrhom kandidátky Predsedníctva KDH do volieb. Definitívne ju Rada KDH schváli v sobotu v Martine. Ak sa nezmení, Lipšic zrejme končí. Jana Žitňanská, Radoslav Procházka a Karol Hirman sú totiž na nižších miestach, ako si Lipšic želal. „Som prekvapený a zarmútený,“ hovorí minister. Predsedníctvo podľa neho uprednostňuje ľudí naklonených veľkej koalícii so Smerom-SD. „Mám pocit, že ľudia, Baránka ktorí sú zdržanlivejší k potenciálnej veľkej koalícii so Smerom, akoby boli odsúvaní na nižšie miesta, napriek tomu, že sú to osoby, ktoré mali veľa preferenčných hlasov a patria medzi najpopulárnejších v hnutí,“ varuje Lipšic kolegov z vedenia strany. Šéf KDH Ján Figeľ tvrdí, že Procházka aj Žitňanská sú na zvoliteľných miestach a znepokojeniu Lipšica nerozumie.

Lipšic má na kandidátke schválenej predsedníctvom KDH v stredu číslo tri, poslankyňa a podpredsedníčka Jana Žitňanská je okolo čísla osem, poslanec Radoslav Procházka okolo čísla šestnásť a energetický analytik Karol Hirman okolo čísla 23. Radu KDH Lipšic požiada, aby návrh predsedníctva upravila. Ak sa tak nestane, Lipšic uvažuje, že v politike končí. Z právnického prostredia dostal lukratívnu ponuku. „Vnútorné rozhodnutie už mám urobené, ale oznámim ho najprv kolegom“.
 

Vyberte región