Eugen Korda ide do volieb s Obyčajnými ľuďmi

25.11.2011 Bratislava

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) - Igora Matoviča zvolili za predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, stalo sa tak v stredu 23. novembra na ustanovujúcom sneme hnutia.

Podpredsedov Obyčajní ľudia mať nebudú, pretože zákon to nevyžaduje.

"Iba sme si splnili byrokratickú povinnosť, budeme bez podpredsedov," povedal dnes Matovič pre agentúru SITA. Hnutie zároveň ďalej pracuje na zapĺňaní kandidátky, najnovšou známou posilou je novinár z denníka Sme Eugen Korda. Informáciu, že Korda bude kandidovať, ktorú dnes zverejnil portál sme.sk, Matovič potvrdil.

Ďalším nádejným adeptom je podnikateľ a občiansky aktivista Alojz Hlina. Hoci podľa Matovičových slov má Hlina záujem kandidovať a Obyčajní ľudia zasa majú záujem mať ho na kandidátke, dohoda zatiaľ nie je uzavretá. "Ja si myslím, že (na kandidátke) bude, ale ešte sme si na to necapli," vyhlásil novopečený predseda.


Symbol aktivizmu

Na Hlinovi sa mu páči, že je symbolom občianskeho aktivizmu, nebojí sa prejaviť názor, nebál sa ísť do Bruselu kritizovať maďarský koberec s mapou Uhorska a upozorňuje na rómsky problém, pričom nenadržiava ani jednej strane. "Je to dobrý oravský chlap," zhrnul Hlinove kvality.

Zo 150 miest na kandidátke sa podľa Matoviča zatiaľ podarilo zaplniť približne stovku.

"Je možné, že bude úplne plná, pred sebou máme ešte približne 300 stretnutí, ale to sa fyzicky nepodarí stihnúť. Určite ale budeme mať radšej na kandidátke menej ľudí, než by sme ju zapĺňali kamarátmi a príbuznými," popísal Matovič stratégiu výberu adeptov.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti založil Matovič s priateľmi ako odpoveď na súčasné znenie volebného zákona, ktoré ľuďom neumožňuje uchádzať sa o miesto v parlamente mimo kandidátky politických strán.

Priestor chce dať predovšetkým osobnostiam a nestraníkom, výnimkou bude posledných 24 miest na kandidátke. Obsadia ich členovia OKS, KDS a záverečné štyri miesta na listine budú patriť členom Obyčajných ľudí. Okrem Matoviča sú nimi Jozef Viskupič, Martin Fecko a Erika Jurinová.
 

Vyberte región