Debata o zahraničnej politike USA na Ekonomickej univerzite

25.11.2011 Bratislava

BRATISLAVA 25. novembra (WBN/PR) - Na Ekonomickej univerzite v Bratislave sa uskutočnila debata o zahraničnej politike USA od čias teroristických útokov v septembri 2001 až po nadchádzajúce prezidentské voľby.

Podujatie uviedla Jana Lenghardtová, prorektorka EU pre medzinárodné vzťahy. Damon Wilson, viceprezident Americkej atlantickej komisie a niekdajší spolupracovník prezidentov Billa Clintona i G.W. Busha upozornil na fakt, že Európa stráca pozíciu v americkom zahraničnopolitickom zmýšľaní. To sa orientuje v poslednom období stále viac na Áziu a Pacifik, o čom svedčí napríklad aj nová americká vojenská prítomnosť v Austrálii. Pre Američanov je Európa bezpochyby atraktívnou turistickou destináciou, akýmsi „múzeom na prázdniny“ – ide však o to, aby si uchovala rolu strategického partnera USA, zdôraznil Wilson.

Amerika v súčasnosti prežíva popri hospodárskej kríze tiež krízu líderstva a svojej autority vo svete. Okrem problémových regiónov, akými sú Afganistan, Irán, Irak, Pakistan, či Blízky východ, vystupujú do popredia aj ďalšie otázky. Jednou z nich je, ako o tom hovoril Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky, akademický garant Centra severoamerických štúdii Ekonomickej univerzity a veľvyslanec v USA v rokoch 1999-2003, či budú USA schopné efektívne kombinovať svoj vplyv v podobe „mäkkej“ sily s účinnou vojenskou dimenziou. Pripomenul tiež problémy v oživovaní vzťahov s Ruskou federáciou i očakávané zníženie vojenských výdavkov, ktorému budú musieť USA čeliť.

V rámci zahraničnej politiky bude podľa Wilsona dôležitou časťou predvolebnej kampane práve vzťah k spojencom. Veľvyslanec USA v SR Theodore Sedgwick pritom vyzdvihol úspech Európy v riešení konfliktu v Líbyi, potvrdil nenahraditeľnú úlohu euroatlantického partnerstva a zdôraznil tiež prepojenosť ekonomických systémov, k stabilite ktorých kríza v eurozóne neprispieva.

Zahraničná politika však zrejme nebude hlavnou témou predvolebnej kampane v USA. Verejnými diskusiami bude hýbať najmä ekonomická situácia, nezamestnanosť a veľké štátne zadĺženie. Práve nespokojnosť Američanov so schopnosťou prezidenta Obamu nájsť efektívne riešenia na domáce problémy zatienila úspechy jeho administratívy v boji proti terorizmu. Napriek tomu, že so súčasným smerovaním krajiny nie je podľa prieskumov väčšina Američanov spokojná a prezident Barack Obama sa už zďaleka neteší takej podpore, akú mal v čase nástupu do funkcie, jeho protikandidáti zatiaľ nevzbudzujú výrazný dojem. Podľa Tobiasa Endlera, z Centra amerických štúdii na Heidelbergskej univerzite v Nemecku, má v súčasnosti najbližšie k nominácii na kandidatúru za Republikánsku stranu Mitt Romney, no jeho úzke prepojenie s podnikateľským prostredím a mormónske vierovyznanie môžu byť pre jeho kandidatúru problematické.

Podujatie zorganizovalo Centrum severoamerických štúdií pri Ekonomickej univerzite (CNAS) v Bratislave. Moderátor debaty bol Pavol Demeš, Senior Transatlantic Fellow z German Marshall Fund of the US, externý konzultant CNAS. Centrum sa usiluje o inovatívny prístup k vysokoškolskému štúdiu, opiera sa o podnikateľsko-akademickú spoluprácu a rozširujúci sa okruh zahraničných i domácich lektorov. Vo výučbe uplatňuje prípadové štúdie, pričom študentov aktívne zapája do vzdelávacieho procesu. Študentkám a študentom prináša typ vzdelania v anglickom jazyku, aký tu doposiaľ chýbal.

Súčasťou podujatia bolo aj predstavenie knihy T. Endlera After 9/11: Leading Political Thinkers about the World, the U.S. and Themselves.

Informácie poskytla Marcela Tóthová, tajomníčka pre komunikáciu Centra severoamerických štúdií EU v Bratislave
 

Vyberte región