V KDH si nezvykli riešiť kandidátku odkazmi cez médiá

26.11.2011 Martin

MARTIN 26. novembra (WEBNOVINY) – V KDH si podľa predsedu strany Jána Figeľa nezvykli cez médiá odkazovať, aká má byť kandidátka, ale vždy o tom rokovali na úrovniach hnutia počnúc predsedníctvom, končiac radou.

„Budeme rokovať tu v Martine,“ povedal Figeľ v súvislosti s medializovanou nespokojnosťou podpredsedu KDH Daniela Lipšica s navrhovaným poradím na kandidačnej listine.

Ten, keď rada návrh nezmení, chce odísť z politiky. „Všetko bolo predrokované tak, aby osoby, o ktorých on hovorí osobitne, boli súčasťou dobrej vyváženej ponuky. Jana Žitňanská je v prvej osmičke, o Radoslavovi Procházkovi sme nerozhodovali konkrétne, iba, že bude v poradí od 9. do 16. miesta, čo je ocenenie jeho postavenia v parlamente. Vždy sa snažím spájať, lebo to je úloha predsedu,“ vyhlásil Figeľ.

Rada KDH je podľa Figeľa tá, ktorá má kompetenciu, ale aj skúsenosť rozhodnúť tak, aby celé hnutie mohlo ponúknuť dôstojnú a atraktívnu personálnu ponuku Slovensku. „Dnes sa o kandidátke budeme rozprávať s celou radou. To považujem za korektné,“ uviedol.


Prekvapený a zarmútený

Minister vnútra a podpredseda KDH Daniel Lipšic sa odmietol pred rokovaním rady k téme vyjadrovať s tým, že by to bolo nekorektné a najskôr chce informovať spolustraníkov. Urobí tak až po skončení rokovania. V piatok podľa denníka Sme povedal, že odíde z politiky. Ak sa nezmení navrhovaná kandidátka, Lipšic zrejme končí.

Jana Žitňanská, Radoslav Procházka a Karol Hirman sú totiž na nižších miestach, ako si Lipšic želal. „Som prekvapený a zarmútený,“ hovorí minister. Predsedníctvo podľa neho uprednostňuje ľudí naklonených veľkej koalícii so Smerom.

„Mám pocit, že ľudia, ktorí sú zdržanlivejší k potenciálnej veľkej koalícii so Smerom ako by boli odsúvaní na nižšie miesta napriek tomu, že sú to osoby, ktoré mali veľa preferenčných hlasov a patria medzi najpopulárnejších v hnutí,“ varuje Lipšic kolegov z vedenia strany.
 

Vyberte región