Galko sa inšpiroval Jamesom Bondom, tvrdí bývalý dôstojník

01.12.2011 Bratislava

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) - Šéf vojenského obranného spravodajstva Pavol Brychta i exminister obrany Ľubomír Galko, ktorý Brychtu do funkcie dosadil, neboli kompetentní v otázkach spravodajských služieb.

Myslí si to predseda Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov Slovenska (ABSD) Igor Cibula, ktorého preto ani neprekvapila kauza odpočúvania novinárov.

Podľa Cibulu veľkým problémom na Slovensku je, že po zmene vládnych garnitúr automaticky dochádza aj k personálnym zmenám v štátnych úradoch a inštitúciách. “Nie sú rozhodujúce kritériá nejakej odbornej zdatnosti a profesionálnej skúsenosti,” myslí si bývalý spravodajský dôstojník o tom, ako to u nás funguje. Rovnaký prípad podľa jeho slov nastal aj minulý rok, keď sa premiérkou stala Iveta Radičová.


Nedostatočné skúsenosti

“Novým veliteľom Vojenského obranného spravodajstva sa stal Pavol Brychta, ktorý vlastne nemal skúsenosti profesionálneho spravodajského dôstojníka. On robil personalistu, robil na rôznych iných úsekoch, ale nerobil v spravodajskej operatíve,” dodal na dnešnej tlačovej besede ABSD Cibula.

Tým podľa neho utrpela kontinuita spravodajskej služby. Na vine má byť aj exminister Galko. “Šéf hypermarketu alebo siete hypermarketov nie je kompetentný posúdiť, kto je dobrý spravodajský dôstojník. Tak ako ja by som nehovoril do jeho biznisu v obchode, tak on by nemal hovoriť do týchto vecí,” domnieva sa Cibula.

Ako však dodal, Galko je iste čestný a principiálny človek, len jeho názor na fungovanie spravodajských služieb je názorom sledovateľa seriálov o Jamesovi Bondovi a majorovi Zemanovi. “Preto ani neprekvapuje to, čo sa stalo vo VOS,” uzavrel.

Premiérka prednedávnom informovala, že v krátkom čase odvolá riaditeľa VOS Brychtu, ale ten ostane v štátnej službe. „Vzápätí bude zbavený mlčanlivosti, aby mohol byť súčinný s orgánmi, ktoré vyšetrujú prípad,“ uviedla Radičová. Galko o poverenie riadiť rezort obrany prišiel pre kauzu odpočúvania ešte predtým.

Cibula dnes zároveň upozornil na V. medzinárodné sympózium, ktoré na základe iniciatívy ABSD organizuje Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy na tému „Problémy spravodajských služieb v otvorenej spoločnosti“. Na sympóziu, ktoré odštartuje 7. decembra, vystúpia s prednáškami viacerí bývalí šéfovia národných rozviedok.
 

Vyberte región