Poslanci, ministri či prezident si neprilepšia, platy sa im zmrazia

01.12.2011 Bratislava

Bratislava 1. decembra (TASR) - Ústavní činitelia budú po 1. januári zarábať rovnako, ako v roku 2011. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes 146 hlasmi novelizovali zákon o platových pomeroch, ktorý mzdy niektorých ústavných činiteľov zmrazuje na súčasnej úrovni.

Týka sa to platov poslancov NR SR, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu, generálneho prokurátora, obmudsmana, vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy a štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii.

Plénum zároveň odobrilo pozmeňovací návrh z dielne poslancov Smeru-SD, podľa ktorého bude mať nárok na odstupné vo výške dvoch mesačných platov len ten poslanec, ktorý vykonával mandát aspoň päť mesiacov. Na úrovni tohto roku ostanú aj náklady na poslaneckých asistentov a prevádzku poslaneckých kancelárií.

Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) zároveň presadil uznesenie, že tí zo súčasných poslancov, ktorí budú do NR SR zvolení aj po predčasných marcových parlamentných voľbách, nedostanú novú techniku ako osobný počítač a tlačiareň, ale ponechajú si tú z roku 2010. Nové vybavenie bude prináležať len novým zákonodarcom. Súčasní poslanci, ktorí sa do snemovne neprebojujú, si počítač a tlačiareň tradične ponechajú.

Naopak, snemovňa dnes odmietla pozmeňovací návrh Igora Matoviča (nezaradený), ktorým chcel dosiahnuť, aby zmrazenie platov trvalo až do doby, kým Slovensko nebude mať vyrovnaný štátny rozpočet. Za tento návrh zahlasovalo len 27 členov snemovne zo 147 prítomných. Matovič argumentoval, že by to bolo voči občanom fér, Hrušovský to nazval populizmom.

Ak by si poslanci platy nezmrazili, po 1. januári by si aj spolu s ďalšími ústavnými činiteľmi výrazne prilepšili, čo by podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) mohlo spôsobiť značné hospodárske škody. \"Vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu SR a stav verejných financií je potrebné, aby všetky inštitúcie a ústavní činitelia zodpovedne nakladali s prostriedkami štátneho rozpočtu. Z uvedeného dôvodu navrhujeme, aby sa v budúcom roku ústavným činiteľom nezvyšoval plat,\" konštatovala pred časom Radičová.

Táto novela však rešpektuje uznesenie Ústavného súdu SR, ktorý stanovil, že nemožno siahať na platy sudcov. Tie sa teda zmrazovať nebudú, aj keď sa odvodzujú od poslaneckých platov.

V súčasnosti sa platy poslancov upravujú v závislosti od výsledkov hospodárenia štátu. Vzorec presadil bývalý predseda NR SR a líder SaS Richard Sulík. Keďže sa deficit oproti vlaňajšku zníži, členovia snemovne si pôvodne mali prilepšiť o stovky eur.
 

Vyberte región