Poslanci zmrazili platy sebe, ministrom aj prezidentovi

01.12.2011 Bratislava

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Poslancom, členom vlády ani prezidentovi v budúcom roku platy neporastú. Poslanci to dnes dosiahli prijatím novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, hlasovalo za ňu 146 poslancov.

Odmeny sa zmrazia aj predsedovi a podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu, generálnemu prokurátorovi, ombudsmanovi, vedúcim ústredných orgánov štátnej správy a štátnych zamestnancom vo verejnej funkcii.

Hrušovský tiež presadil, aby staronoví poslanci zvolení v marci 2012 nedostali nový prenosný počítač a tlačiareň. Získajú ich len noví zákonodarcovia. Hrušovský to zdôvodňuje potrebou šetriť zdroje Kancelárie Národnej rady SR a predčasným koncom aktuálneho volebného obdobia.

Neporastú ani náklady na poslaneckých asistentov a kancelárie. Zmrazenie platov sa naopak nedotkne sudcov a prokurátorov.


Matovičov návrh neprešiel

Jane Laššákovej (Smer-SD) prešiel návrh, aby poslanci, ktorí v parlamente sedeli kratšie ako päť mesiacov, nemali nárok na dvojmesačné odstupné. S pozmeňujúcim návrhom naopak neuspel nezaradený poslanec Igor Matovič, ktorý navrhoval, aby sa ústavným činiteľom plat nezvyšoval až dovtedy, kým štát nebude hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom.

Podľa Matoviča je to prejav zodpovednosti voči občanom, Hrušovský návrh označil za populizmus.

"Vy ste do dnešného dňa nepochopili svoje ústavné poslanie, svoju ústavnú zodpovednosť," vyčítal Matovičovi.

Výnimku pre sudcov predkladatelia odôvodňujú nálezom Ústavného súdu SR, ktorý v minulosti odmietol znižovanie sudcovských miezd. Aby novela zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov vstúpila do platnosti, musí zákon ešte podpísať prezident Ivan Gašparovič, ktorý v minulosti deklaroval výhradu voči tomu, aby mali zo zmrazovania sudcovia výnimku.


 

Vyberte región