Ľubomír Galko má kontrolovať vojenské spravodajstvo

01.12.2011 Bratislava

BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) - Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) má ako poslanec kontrolovať vojenské spravodajstvo.

SaS navrhuje jeho zaradenie do výboru na kontrolu vojenského spravodajstva a do brannobezpečnostného výboru.

Robert Kaliňák (Smer-SD) namieta, že Galko by bol ako člen týchto výborov v konflikte záujmov, lebo by kontroloval sám seba.

"Obidva výbory prešetrujú jeho kauzu, nemôže predsa kontrolovať sám seba. Verím, že aj vedenie parlamentu uzná, že je to nezmysel," zareagoval na návrh Kaliňák.

Poukázal pritom na kauzu odpočúvania troch novinárov denníka Pravda a šéfa TA3 Michala Gučíka Vojenským obranným spravodajstvom, pre ktorú sa Galko musel z ministerského kresla porúčať.

Aby sa Galkovi uvoľnilo miesto vo výboroch, SaS navrhuje viacnásobnú rošádu. Vo výbore na kontrolu vojenského spravodajstva má Galkovi uvoľniť miesto Richard Švihura a v brannobezpečnostnom výbore Milan Laurenčík. Laurenčík má vzápätí vymeniť Martina Poliačika v ústavnoprávnom výbore.

Ďalšie zmeny vyplývajú z odvolania Richarda Sulíka, ktorý ako predseda parlamentu nesedel v žiadnom výbore, a z odchodu Galkovho poslaneckého náhradníka Jaroslava Suju z parlamentu. Sulík by mal obsadiť stoličku v školskom výbore, ktorá sa uvoľnila po Sujovi.
 

Vyberte región