Exminister Galko vojenské spravodajstvo kontrolovať nebude

02.12.2011 Bratislava

BRATISLAVA 2. decembra (WEB NOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita ustúpila od návrhu, aby exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) sedel vo výbore na kontrolu vojenského spravodajstva a v brannobezpečnostnom výbore. Namiesto toho Galko zasadne v školskom výbore, kde sa uvoľnila stolička po jeho náhradníkovi Jaroslavovi Sujovi. Galkov stranícky šéf Richard Sulík bude pracovať v zahraničnom výbore. Zmeny dnes hlasovaním odobrilo plénum.

SaS od pôvodného plánu napokon upustila, aby nekomplikovala zvolenie Galka do výborov. Proti zaradeniu Galka do brannobezpečnostného výboru a výboru na kontrolu vojenského spravodajstva sa jasne vyslovil Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý by takýto krok považoval za konflikt záujmov.

"Obidva výbory prešetrujú jeho kauzu, nemôže predsa kontrolovať sám seba. Verím, že aj vedenie parlamentu uzná, že je to nezmysel," zareagoval na pôvodný návrh Kaliňák vo štvrtok. Poukázal pritom na kauzu odpočúvania troch novinárov denníka Pravda a šéfa TA3 Michala Gučíka Vojenským obranným spravodajstvom, pre ktorú sa Galko musel z ministerského kresla porúčať.

Bývalý predseda parlamentu Sulík v zahraničnom výbore nahradí Pavla Hrušovského (KDH), ktorý ako predseda parlamentu nebude sedieť v žiadnom výbore.
 

Vyberte región