Aktivista Chmelár sa upísal na kandidátku hnutia 99 percent

02.12.2011 Bratislava

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Občianski aktivisti Eduard Chmelár a Juraj Mesík pôjdu do marcových parlamentných volieb ako nezávislí na kandidátke iniciatívy 99 percent, ktorá požiadala o zaregistrovanie politickej strany.

Potvrdili to na dnešnej tlačovej konferencii. Rozhodli sa tak po tom, čo zakladatelia iniciatívy splnili tri požiadavky aktivistov – zverejniť pozadie financovania hnutia, podporiť zmenu financovania politických strán a presadzovať takzvanú občiansku ústavu.

„Akýkoľvek sponzor, ktorý má záujem financovať môj vstup do politiky, musí mať odvahu na to, aby verejne a pred kamerami povedal, že financuje alebo chce financovať takýto projekt. Pán Ivan Weiss mal tú odvahu na to, aby tieto skutočnosti zverejnil, na rozdiel od mecenášov iných politických strán,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii Chmelár.


Matovičovi dal košom

Mesík prijal ponuku 99 percent, pretože chcel podporiť Chmelára. Druhým dôvodom bolo „vedomie, že sa táto spoločnosť valí obrovským tempom do krízy nepredstaviteľných rozmerov“. Keďže obaja nie sú členmi hnutia 99 percent, ich podmienky garantuje aj písomní dohoda. Aktivisti sa netaja, že dostali ponuky na vstup do politiky aj od iných subjektov, jedným z nich boli Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča. Chmelár vraví, že túto ponuku odmietol, pretože v strane sú ľudia, ktorých si váži, ale aj takí, ktorým by nepodal ruku.

„Je to všehochuť,“ poznamenal Chmelár. Priznal, že ho jedna z osobností na Matovičovej kandidátke dokonca oslovila s ponukou na spojenie 99 percent s Obyčajnými ľudia a nezávislými osobnosťami.

Chmelár priznal, že ho sponzor 99 percent Ivan Weiss lanáril aj do volieb v roku 2010, a to na kandidátku SDĽ.

Taktiež uviedol, že mu kampaň na Facebooku bez jeho vedomia platili ľudia, ktorí stoja za internetovou stránkou 99 percent. Dvojica aktivistov verí, že sa im prostredníctvom iniciatívy podarí presadiť zmenu financovania politických strán, podľa kritérií odporúčaných mimovládnou organizáciou Transparency International Slovensko (TIS).


"Čisté financovanie strán"

Do zákona chcú dostať povinnosť viesť analytické účtovníctvo, mať jeden bankový účet pre stranu, prijatie darov nad 300 eur len bankovým prevodom či povinnosť mať pokladníka s trestnou zodpovednosťou za financovanie strany.

K tomu chcú aktivisti pridať aj vlastné podmienky, ako zákaz financovania volebných kampaní súkromným sektorom, zaviesť právomoc NKÚ kontrolovať účty politických strán alebo ustanoviť inštitúciu pre dohľad a kontrolu financovania politických strán a tiež zaviesť asignačnú daň pre príspevky politickým stranám od štátu tak, aby sa občan mohol sám rozhodnúť, ktorej politickej strane odvedie svoj príspevok.

Dvojica aktivistov sa bude snažiť presadiť aj občiansku ústavu, vďaka ktorej by mohli občania „odznova založiť a premyslieť štát“. Ak by sa im stanovené ciele nepodarilo presadiť za dve volebné obdobia, Chmelár tvrdí, že z politiky odíde. „Dlhé roky sa vyjadrujem k otázke verejného života, nepotrebujem žiť z politiky,“ odôvodnil Chmelár.

 

Vyberte región