Milan Ftáčnik upresnil návrh rozpočtu mesta Bratislavy

07.12.2011 Bratislava

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Návrh rozpočtu mesta Bratislava na rok 2012 je úsporný, ozdravný a taký, ktorý kladie základy budúceho rozvoja mesta, uviedol to na dnešnej tlačovej besede bratislavský primátor Milan Ftáčnik.

Rozpočet ráta aj so zvýšením dane z nehnuteľnosti, čo by mestu malo priniesť 4,6 milióna eur navyše. Mesto v budúcom roku počíta spolu s 221 miliónmi eur príjmov a výdavkov, z ktorých 32 percent pôjde na dopravu, 18 percent na životné prostredie a 22 percent na vzdelávanie a voľný čas.

„To znamená, že 72 percent rozpočtu je smerovaných na tri kľúčové témy,“ povedal primátor. O finálnej podobe rozpočtu na budúci rok rozhodnú poslanci mestského zastupiteľstva na zasadnutí vo štvrtok 15. decembra. Dovtedy sa k jeho návrhu môžu Bratislavčania vyjadriť – je zverejnený na oficiálnej stránke mesta www.bratislava.sk

Úspornosť rozpočtu bude podľa Ftáčnika aj v roku 2012 spočívať vo veľkom šetrení. „Rozpočet máme zostavený ako prebytkový z hľadiska bežného rozpočtu, čiže tie peniaze, ktoré získame od štátu, ktoré získame na daniach od obyvateľov a podielových daní zo štátu, neminieme na chod mesta,“ uviedol Ftáčnik. Časť peňazí chce podľa neho mesto zachovať na splácanie záväzkov. Rozpočet vytvára prebytok 7,7 mil. eur. „Podľa mňa na Slovensku nie je samospráva, ktorá by šla s takýmto veľkým prebytkovým rozpočtom,“ myslí si primátor.


Splácanie záväzkov

Rozpočet na budúci rok bude ozdravný v tom, že mesto bude naďalej splácať svoje záväzky. Mesto chce podľa primátora v roku 2012 splatiť 17,5 mil. na krátkodobých dlhoch, o päť miliónov eur chce znížiť svoje dlhodobé zadlženie zaplatením istiny úveru, ďalších 3,5 milióna má ísť na dlhovú službu, teda na splátky úverov. Na svoje ozdravenie chce mesto v budúcom roku dať 25 miliónov eur.


Rozpočet počíta s rozvojom mesta

Rozpočet dáva podľa Ftáčnika základy aj na rozvoj mesta v oblastiach dopravy, cyklotrás, zberných dvorov, nájomných bytov. Doprava je oblasť, na ktorú chce mesto dať 32 percent rozpočtu. Je teda podľa primátora „najvážnejšou financovanou oblasťou mesta.“ Mesto chce zvýšiť príspevok pre Dopravný podnik Bratislava, a. s. a po prvý raz v histórii chce podľa Ftáčnika splácať staré dlhy, ktoré voči dopravnému podniku má.

Mesto plánuje dať 2,3 mil. na splatenie starých dlhov, a 51,7 mil. eur na chod mestskej hromadnej dopravy. Rozpočet na budúci rok ráta aj s opravou Starého mosta a projektom koľajovej trate do Petržalky. Ako primátor ďalej uviedol, s prioritou tohto volebného obdobia, cyklodopravou, rozpočet ráta tiež: „Oproti minulému roku sme navrhli v rozpočte šesťnásobne zvýšiť prostriedky na cyklistickú dopravu a máme signály od poslancov, že chcú ešte navyšovať tento objem.“


Rozvoj bývania

V roku 2012 by mala byť vypracovaná aj projektová dokumentácia na nové zberné dvory a nové nájomné byty. Primátor zdôraznil, že mesto môže byty aj stavať, nielen projektovať. „Máme odložené prostriedky vo fonde rozvoja bývania aj na realizáciu,“ uviedol.

V rozpočte sú aj peniaze na projektovú prípravu krytej plavárne, tú môže mesto však reálne budovať až v rokoch 2013 a 2014. Návrh rozpočtu ráta aj s peniazmi na participatívny rozpočet. „Navrhli sme poslancom, aby vyčlenili 100-tisíc eur pre obyvateľov,“ povedal primátor, podľa ktorého sa suma zdá byť poslancom privysoká. Chcú alokovať 30-tisíc eur.

 

Vyberte región