InterCity vlaky nebudú dotované štátom, cestovné v nich zdražie

08.12.2011 Celý región

Bratislava 8. decembra (TASR) – Vlaky InterCity na trase medzi Bratislavou a Košicami nebudú od januára budúceho roka dotované zo štátneho rozpočtu. Ich vypravovanie bude na komerčnej báze, čo znamená, že si na seba musia zarobiť samé. Cestovné tak ľuďom zdražie, no ak si lístky kúpia dostatočne skoro, môže ich doprava IC vlakom vyjsť lacnejšie ako teraz. Na dnešnej tlačovej konferencii k zmenám v novom cestovnom poriadku o tom informoval generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Pavel Kravec.

\"Zvýšime cestovné v IC vlakoch, no bude postavené na časovom princípe. Kto si skôr kúpi lístok, bude ho mať lacnejší. Dokonca, ak si ho kúpi dostatočne včas, pôjde až pod súčasnú cenu,\" opísal Kravec. Podľa neho pôjde o podobný princíp ako v prípade predaja leteniek.

Napríklad na trase z Bratislavy do Košíc stojí v súčasnosti celý lístok v IC vlakoch do druhej triedy v slabé dni 21,26 eura a v silné dni 23,26 eura. Od januára budú ceny tohto lístka 20 eur, 22 eur a 24 eur. Predpredaj lístkov, ktoré začnú platiť od januára, spustí ZSSK od piatka (9.12.).

Podľa Kravca sa ZSSK bude zároveň snažiť zaviesť aj novú kvalitu do IC vlakov. Napríklad stewardkami, či zavádzaním tichých zón vo vlakoch. \"V prvej triede budeme poskytovať nápoj a tlačoviny. Od februára budeme zavádzať wifi vo vlaku, no zatiaľ len v jednom vozni,\" opísal Kravec. Ak bude mať wifi dostatočné pokrytie a ZSSK bude vedieť zabezpečiť kvalitu signálu, tak ju podľa jeho slov plánujú zavádzať aj vo viacerých vlakoch.

Cestujúci budú mať zároveň v IC vlakoch od januára vyššie práva na odškodňovanie než doteraz. \"Napríklad za špinavú súpravu, či za nevykúrený vozeň,\" vymenoval Kravec.

Či sa IC vlakom podarí byť ziskovými a zarobiť si na seba, však bude jasné až na konci budúceho roka. \"Dúfam, je to veľká výzva, ale urobíme všetko pre to, aby si IC vlaky na seba zarobili,\" podotkol Kravec.
 

Vyberte región