Neunerová v pretekoch SP zvíťazila, Kuzminová je šiesta

09.12.2011 Celý región

HOCHFILZEN 9. decembra (WEBNOVINY) - V piatkových rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km v rámci 2. kola Svetového pohára 2011/12 v biatlone zvíťazila Nemka Magdalena Neunerová. Výborný výsledok dosiahla slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová, ktorá skončila šiesta a na konto do celkovej klasifikácie SP jej pribudlo 38 bodov.

Dvadsaťštyriročná Neunerová potvrdila svoju skvelú formu na začiatku sezóny, ktorá bude vraj jej poslednou v krátkej, ale mimoriadne úspešnej kariére. Po triumfe v úvodnom šprinte minulý týždeň vo švédskom Östersunde dosiahla už svoje druhé prvenstvo v aktuálnom ročníku bojov krištáľový glóbus, dvadsiate šieste v kariére. Suverénne tak kraľuje poradiu v celkovej klasifikácii i v hodnotení rýchlostných pretekov. O necelých pätnásť sekúnd za ňou zaostala obhajkyňa hlavnej trofeje z uplynulej sezóny Fínka Kaisa Mäkäräinenová, bronzový stupienok patril nestarnúcej Oľge Zajcevovej z Ruska.

Kuzminová začala veľmi dobre a prvú streleckú položku v ľahu zvládla bez zaváhania. V tých momentoch atakovala medailové pozície, na medzičasoch po 3,5 km a aj o 300 m ďalej bola dokonca najrýchlejšia. V stoji však potom nezostrelila jeden z terčov, musela ísť na 150 m dlhý trestný okruh a prepadla sa vo vyrovnanej konkurencii až na koniec elitnej desiatky. Potom ale opäť zapla bežecky naplno a bolo z toho jej najlepšie umiestnenie v aktuálnej sezóne. V celkovej klasifikácii SP ostala deviata, ale s minimálnym odstupom za súperkami.

Do bodovanej štyridsiatky sa zmestila aj ďalšia Slovenka v 98-člennom štartovom poli Janka Gereková. Po oboch streľbách musela odbehnúť po jednom trestnom okruhu, v konečnej výsledkovej listine sa zaradila na 33. miesto. Rozšírila svoju zbierku bodov v celkovej klasifikácii o ďalších osem. V celkovej klasifikácii SP sa posunula o tri priečky vyššie, je štyridsiata piata.

Pred bránami postupu do sobotných stíhacích pretekov, v ktorých sa predstaví 60 najrýchlejších z piatkového šprintu, ostali Martina Chrapánová (75. miesto) aj Natália Prekopová (92. miesto).

"Nasťa potvrdila, že patrí medzi absolútnu špičku. Ten jeden výstrel jej ušiel nad terč. S trestným okruhom je šieste miesto výborné. Dnes by však zrejme nevyhrala ani s čistou streľbou, konkurencia je mimoriadne vyrovnaná. Janka nezložila po jednom terčíku, to sa muselo prejaviť na umiestnení. Ak chce byť medzi najlepšími, musí strieľať čisto. Škoda, že Natália Prekopová nesplnila limit nezaostať o viac ako pätnásť percent za víťazkou. Na budúci týždeň nebude môcť štartovať vo Svetovom pohári, pôjde do Obertilliachu na preteky IBU Cup-u. Aj tu platí, že ak sa chcú mladé dievčatá Martina Chrapánová s Natáliou Prekopovou dostať do stíhačky, nesmú na strelnici zaváhať,“ skomentoval výkon členiek ženského tímu šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Výsledky - rýchlostné preteky žien na 7,5 km - Hochfilzene:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 21:09,2 min (0 trestných okruhov), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +14,9 s (1), 3. Oľga Zajcevová (Rus.) +22,7 (1), 4. Helena Ekholmová (Švéd.) +23,4 (0), 5. Darja Domračevová (Biel.) +25,0 (2), 6. Anastasia Kuzminová +27,7 (1) ... 33. Janka Gereková +1:53,2 (2), nepostúpili do stíhacích pretekov 75. Martina Chrapánová +3:17,0 (2), 92. Natália Prekopová (všetky SR) +4:21,8 (2)

Poradie vo SP po štvrtých pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 216 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 199, 3. Darja Domračevová (Biel.) 165, 4. Tora Bergerová (Nór.) 151, 5. Vaľ Semerenková (Ukr.) 130, 6. Helena Ekholmová (Švéd.) 129, ... 9. Anastasia Kuzminová 126, ... 45. Janka Gereková (obe SR) 18

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov po druhých pretekoch z desiatich naplánovaných:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 120 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 102, 3. Darja Domračevová (Biel.) 80, 4. Tora Bergerová (Nór.) 79, 5. Synnöve Solemdalová (Nór.) 75, 6. Andrea Henkelová (Nem.) 68, ... 9. Anastasia Kuzminová 60, ... 43. Janka Gereková (obe SR) 8
 

Vyberte región