Spájanie rozhlasu a televízie vychádza podľa plánu

26.12.2011 Bratislava

BRATISLAVA 26. decembra (WEBNOVINY) - Prvá a najviac riziková časť spájania Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo) do nového spoločného verejnoprávneho média - Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa skončila.

Manažment RTVS ju uzavrel v septembri, kedy sa podarilo stabilizovať a zabehnúť spoločné organizačné štruktúry, riadiace procesy. Pre agentúru SITA to uviedla generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková. "Myslím si, že naozaj táto prvá fáza vyšla," konštatovala v rozhovore pre SITA Zemková.


Ušetrilo sa viac peňazí ako sa predpokladalo

Na čele nového verejnoprávneho média - RTVS, ktoré podľa jej slov vzniká doslova za chodu, stojí od februára 2011. Spájanie dvoch verejnoprávnych inštitúcií považuje "aj v európskych pomeroch za dosť nezvyčajné".

"Fúzia SRo a STV ide presne podľa projektu, s ktorým ma poslanci Národnej rady SR 10. februára zvolili na post generálnej riaditeľky. Upozorňovali sme na to, že ide o rizikový proces a tie riziká sú spravidla v tom prvom roku fungovania. Takže z hľadiska spájania musím povedať, že to, čo sme chceli splniť sme splnili. Dokonca predčasne a ušetrili sme viac peňazí ako sme pôvodne predpokladali," uviedla ďalej šéfka RTVS pre SITA.

Spájanie SRo a STV si v prvom roku vyžiadalo prísny šetriaci režim.


V ďalšom roku sa pripravuje modernizácia techniky

Miloslava Zemková avizuje, že úsporný bude i nadchádzajúci rok 2012: “Kým v roku 2011 sme našli zdroje šetrenia v systémových opatreniach a vo vylúčení článkov, ktoré sú nadbytočné, tak v roku 2012 budeme hľadať rezervy viac do hĺbky - čiže budeme musieť hľadať rezervy aj tam, kde ich ešte momentálne nevidíme, ale vieme že sú."

Uznáva, že to bude "mravčia" práca, ale myslí si, že sa manažmentu podarí ušetriť ďalších niekoľko percent nákladov. "Nie je to samoúčelné, to šetrenie by sme potom chceli presunúť do programu, lebo ten máme stále dosť napätý a nie rozvojový,“ dodala generálna riaditeľka RTVS.

Manažment RTVS ide podľa Zemkovej pri zlučovaní SRo a STV podľa naplánovaných krokov. “Rok 2012 bude kľúčový pre druhú a tretiu fázu, v ktorej by mali byť pevne spojené všetky podporné prvky systému.“ Pripravuje sa modernizácia techniky a technológií, čo sa prejaví v previazaní a zjednodušení systému. Znamená to vytvorenie jednotného ekonomického, technického, právneho a administratívneho systému, ale napríklad aj archívu a ďalších prvkov.

Fúzia v takomto rozsahu nie je nezvrátiteľná, no oddelenie SRo a STV by už nebolo logické, bolo by bolestivé a drahé, myslí si Zemková. Tvrdí totiž, že ak sa dokončia ďalšie kroky spájania a systém na ne nabehne, bude "vrátenie naozaj veľmi ťažké a bude nelogické, pretože ten systém bude čistejší, pružnejší, kontrolovateľnejší zvonka, zvnútra, zo všadiaľ a bolo by nezmyslom vrátiť ho x rokov späť“.

Zavŕšením zlúčenia SRo a STV by malo byť spoločné sídlo. “Bolo by to ideálne, pretože by sme šetrili ďalšie prostriedky," povedala pre SITA Miloslava Zemková. Obrovské podľa Zemkovej státisícové rezervy sú stále v energiách, v upratovaní, v strážení a držbe budov, tiež sprievodných agendách.

"Investícia takéhoto druhu by sa o niekoľko rokov určite vrátila, ale nie sme momentálne v takej situácii, že by sme to v Bratislave vedeli riešiť. Preto to chceme riešiť najprv v Banskej Bystrici a Košiciach,“ priblížila stav priestorového spájania Zemková.


Zmeny pocítili aj zamestnanci

V Banskej Bystrici a v Košiciach sa už pripravujú výberové konania podľa verejného obstarávania. V Bratislave manažment uvažuje o vypísaní verejnej súťaže návrhov na priestorové zlúčenie.

V lete na tento účel už vznikla predbežná štúdia, ktorá hovorí o číslach a postupoch a jej výstupy môžu slúžiť ako podklad pre súťaž. V roku 2012 však veľkú investíciu do budov v Bratislave RTVS neplánuje, okrem prispôsobenia jestvujúcich z dôvodu vysťahovania výškovej televíznej budovy v Mlynskej doline.

Zmeny vo verejnoprávnom médiu pocítili aj jeho zamestnanci. Zaviedol sa nový odmeňovací systém. Zemková odmieta, že by sa škrtli všetky odmeny. Podľa predbežných prepočtov, presné budú známe k 31. decembru, “priemerka platov stúpla a určite nie kvôli môjmu platu“, tvrdí. “Ak tento nový odmeňovací systém spôsobil to, že niektorí ľudia za vyššie výkony majú naozaj vyšší plat a niektorí ľudia majú nižší plat len preto, že majú reprezentatívne funkcie, tak je to v poriadkvu. Nemôžu mať všetci rovnakú sumu mesačných výkonnostných odmien, to nie je motivačné,“ zdôraznila šéfka nového spojeného verejnoprávneho média.


Zamestnancov motivujú zlepšovaním odmien za vykonanú prácu

V RTVS je šesť mzdových tried s pomerne vysokým rozpätím. Vedenie RTVS chce zamestnancov motivovať najmä zvyšovaním pohyblivej zložky, zlepšovaním odmien za vykonanú prácu. “Ale nielen prácu, napríklad zdroje šetrenia ideme teraz ohodnocovať. Kto nájde ďalšie zdroje šetrenia, normálne mu vyplatíme odmenu, alebo kto vymyslí nový formát, navrhne nejaký nový racionalizačný spôsob práce, dostane odmenu,“ dodala v rozhovore pre SITA generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková.

Miloslavu Zemkovú za historicky prvého šéfa RTVS zvolili 10. februára 2011 poslanci Národnej rady SR vo verejnej voľbe na funkčné obdobie päť rokov. V 2. kole voľby za Zemkovú hlasovalo 80 z 137 prítomných zákonodarcov. RTVS vznikla 1. januára tohto roka zlúčením Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Bývalá šéfka SRo M. Zemková bola ešte predtým od 1. januára poverená dočasným vedením novej verejnoprávnej inštitúcie.
 

Vyberte región