Výstava Moussonových diel je najväčšou v histórii Zemplínskeho múzea

03.01.2012 Michalovce

Michalovce 3. januára (TASR) - Michalovské Zemplínske múzeum sprístupnilo verejnosti v týchto dňoch prostredníctvom 140 vystavovaných diel tvorbu maliara Teodora Jozefa Moussona. Ide o najkomplexnejšiu a najpočetnejšiu výstavu obrazov umelca v histórii tejto inštitúcie.

V roku 2011 ubehlo sto rokov od príchodu T. J. Moussona do Michaloviec. Narodil sa v roku 1887 v obci Hőgyész situovanej na juhu Maďarska. Zemplínske mesto sa stalo jeho bydliskom v rokoch 1911 až 1944. Zo začiatku tu pôsobil ako učiteľ v meštianskej škole, neskôr ako slobodný umelec. Posledné roky svojho života prežil v Trenčíne, kde aj v roku 1946 zomrel. Michalovské múzeum si maliara Zemplína pripomenulo výstavami jeho obrazov už niekoľkokrát. Posledná je však počtom a rozmanitosťou diel najväčšia.

\"Dielo T. J. Moussona prezentujeme prostredníctvom vystavovaných obrazov v jeho komplexnej podobe. Na jednom mieste možno zhliadnuť všetky autorove žánre, či je to krajinomaľba, portrét, akt alebo napríklad zátišia,\" informoval TASR riaditeľ Zemplínskeho múzea Maroš Demko s tým, že charakter jeho tvorby ilustrujú návštevníkom aj viaceré maliarove kresby.

Podľa Demkových slov pochádza väčšina vystavovaných obrazov zo zbierky Zemplínskeho múzea. \"Približne jednu tretinu diel nám zapožičala Slovenská národná galéria v Bratislave, Východoslovenská galéria v Košiciach, Šarišská galéria v Prešove, Tatranská galéria v Poprade, Východoslovenské múzeum v Košiciach a Galéria mesta Bratislavy,\" doplnil riaditeľ.

Odkaz Moussonovej tvorby je podľa Demkových slov unikátny. \"Dalo by sa povedať, že zhotovil monografiu Zemplína vo farbách. Žiaden iný maliar nevzdal hold zemplínskej krajine a tradičnému ľudovému odevu jej obyvateľov tak dobre ako on,\" poznamenal.

Prínos maliara zemplínskeho ľudu a slnka si v roku 2011 pripomenula aj miestna samospráva vydaním knihy o živote a tvorbe umelca. Mestská televízia o ňom natočila zároveň približne 30-minútový dokument.

Výstava potrvá do 30. marca 2012.
 

Vyberte región