Košice hľadajú umelcov na Bielu noc

07.01.2012 Košice

KOŠICE 7. januára (WEBNOVINY) – Nezisková organizácia Košice 2013 ponúka slovenským i zahraničným umelcom možnosť prezentovať svoje existujúce projekty, alebo zrealizovať úplne nové šité na mieru pre mesto Košice.

Diela budú prezentované vo verejnom priestore alebo v netradičných (ne)výstavných priestoroch v rámci festivalu súčasného umenia Biela noc - Nuit Blanche 2012, ktorý sa uskutoční v sobotu 6. októbra 2012 v centre Košíc.

„Minule sme vyberali z vyše 400 projektov zo Slovenska i zahraničia. V budúcom roku by sme chceli trasu Bielej noci posunúť až k Mlynskému náhonu, čo vytvára nové možnosti na prezentáciu súčasného umenia. Novinkou bude, že po skončení Bielej noci v meste natrvalo ostanú minimálne dve inštalácie,“ povedala Zuzana Pacáková, kurátorka a dramaturgička Bielej noci v Košiciach.

Ako informovala Zuzana Lehotská z neziskovej organizácie Košice 2013, do projektu sa môžu prihlásiť umelci vo viacerých kategóriách. Nechýbajú medzi nimi zvukové, svetelné a interaktívne inštalácie, mapping, socha, súčasný tanec a hudba, literatúra, dizajn a architektúra či videoart.

Vypracovaný návrh musí obsahovať podrobný popis projektu, fotografiu, alebo vizualizáciu diela, v prípade inštalácie site specific aj konkrétne miesto v centre Košíc a vyplnený formulár.

Podrobné informácie pre žiadateľov sú uverejnené na internetovej stránke www.kosice2013.sk. Prihlasovací formulár a prílohy je potrebné zaslať elektronicky do 15. februára 2012 na adresu: zuzana.pacakova@kosice2013.sk.

Košice sa v tomto roku stali členom siete NuitBlancheEurope, ktorá združuje mestá, v ktorých sa tento obľúbený festival súčasného umenia vo verejnom priestore organizuje.

Európsky projekt NUIT BLANCHE je zhmotnením túžby po (znovu) objavovaní urbanistického prostredia, ktoré prostredníctvom umenia nadobúda nový rozmer. Od roku 2002 sa projekt teší veľkej obľube zo strany návštevníkov (napríklad len tento rok navštívilo parížsku Nuit Blanche 2 milióny ľudí). Projekt sa z Paríža presunul aj do iných miest, ako napríklad Brusel, Rím, Madrid, Riga, Bukurešť, Petrohrad, Los Angeles, Toronto a inde.
 

Vyberte región