Zlatý glóbus: Ceny pre najlepšie filmy získali The Artist a Deti moje

16.01.2012 Celý región

Nemý film The Artist získal v nedeľu večer Zlatý glóbus v kategórii najlepšia komédia alebo muzikál. Čiernobiela snímka, ktorá je poctou zlatej nemej ére Hollywoodu, premenila na ocenenia tri zo šiestich nominácií.
Hlavnú cenu pre najlepší dramatický film dostala snímka Deti moje režiséra Alexandra Payna, ktorá zároveň vyniesla ocenenie pre Georgea Clooneyho ako najlepšieho herca v hlavnej úlohe v dráme. Clooney stvárnil otca, ktorý sa po vážnej nehode svojej ženy musí postarať o ich dve dcéry.
Práve filmy The Artist a Deti moje patrili k favoritom 69. ročníka udeľovania Zlatých Glóbusov, druhých najprestížnejších hollywoodskych ocenení po Oscaroch.
The Artist pod režisérskou taktovkou Michela Hazanaviciusa získal aj cenu za najlepšiu hudbu (Ludovic Bource) a jeho hlavný predstaviteľ Jean Dujardin cenu pre najlepšieho herca v komédii alebo muzikáli.
Za najlepšiu herečku v dramatickej úlohe vyhlásili Meryl Streepovú za úlohu bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej v životopisnom filme Železná lady. Pre skúsenú herečku išlo už o 26. nomináciu na Zlatý glóbus a v poradí ôsmu takúto sošku, ktorú jej udelili.
Najlepšou herečkou v komédii alebo muzikáli sa stala Michelle Williamsová ako Marilyn Monroe v snímke My Week with Marilyn - presne 52 rokov po tom, ako slávna Marilyn získala na Zlatých glóbusoch rovnakú cenu.
Hollywoodsky veterán Martin Scorsese získal Zlatý glóbus pre najlepšieho režiséra za svoj nákladný 3D-film Hugo a jeho veľký objav. Ide už o tretiu cenu v tejto kategórii pre Scorseseho za posledných desať rokov. Okrem ocenení za filmy Gangy New Yorku a Na druhej strane dostal v roku 2010 aj cenu za celoživotné dielo.
Woody Allen dostal cenu za najlepší scenár, ktorú si vyslúžil za romantický film Polnoc v Paríži, svoju najúspešnejšiu snímku za niekoľko desaťročí. Allen svojou neúčasťou na nedeľňajšom podujatí potvrdil, že nikdy nebol fanúšikom filmových cien, hoci už má jeden Zlatý glóbus, za scenár k filmu Purpurová ruža z Káhiry z roku 1985.
Ceny pre hercov vo vedľajších úlohách si odniesli Christopher Plummer za film Beginners a Octavia Spencerová za snímku Farba citov.
Ako najlepší animovaný film ocenili Tintinove dobrodružstvá režiséra Stevena Spielberga. Iránsku drámu Odlúčenie Nadera a Simin zvolili za najlepší cudzojazyčný film.
Speváčka Madonna sa podelí o Zlatý glóbus za najlepšiu pieseň s Julie Frostovou a Jimmym Harrym. Spolu vytvorili pieseň Masterpiece vo filme W.E., ktorý Madonna aj režírovala.
Medzi ocenenými v televíznych kategóriách figurujú Kate Winsletová ako najlepšia herečka v miniseriáli alebo televíznom filme (Mildred Pierce) a Idris Elba ako najlepší herec v rovnakej kategórii (seriál Luther). Najlepším televíznym dramatickým seriálom sa stal Homeland a minisériou britský seriál Downton Abbey.
Asociácia zahraničných novinárov v Hollywoode, ktorá Zlaté glóbusy každoročne odovzdáva, vyzdvihla čestnou cenou Cecila B. DeMilla za celoživotný prínos Morgana Freemana.
Nedeľňajší večer už tretí rok po sebe uvádzal britský komik Ricky Gervais, ktorý si tradične uťahoval z hollywoodskej elity i samotného odovzdávania Zlatých glóbusov. Tie sú podľa neho \"ako Oscary, len bez všetkej tej vážnosti\". Oceneným tiež odkázal, že podujatie je dosť dlhé, preto musia rečniť krátko. \"Nemusíte ďakovať každému, koho ste kedy stretli, alebo členom svojej rodiny, ktorí neurobili nič. Len dvom hlavným: vášmu agentovi a bohu,\" vyhlásil.
Zlaté glóbusy boli v minulosti považované za dobrú predpoveď neskorších laureátov Oscarov, v posledných rokoch sa však táto povesť v prípade filmov neosvedčila. Lepšie je to v prípade budúcich držiteľov cien Akadémie v hereckých kategóriách.
Nominácie na Oscarov zverejnia 24. januára, udeľovanie sa uskutoční 26. februára.
Zdroj: AP, DPA, Reuters
 

Vyberte región