Svitko skončil na Rely Dakar piaty

16.01.2012 Celý región

Medzi motocyklistami zvíťazil Cyril Despres, ktorý až do samého konca urputne bojoval s obhajcom prvenstva Marcom Comom.
Jazdec Štefan Svitko počas motoristického dobrodružstva s názvom Rely Dakar 2012.
 
LIMA 15. januára (WEBNOVINY) - Slovenskému motocyklistovi Štefanovi Svitkovi patrí v konečnom poradí Rely Dakar 2012 vynikajúca piata priečka, čo znamená nové historické maximum rodáka spod Tatier.

\"Mojim prvým cieľom pre tohoročný Dakar bolo úspešne dôjsť do cieľa. To bolo rozhodujúce. A potom som si chcel zlepšiť moje 13. miesto z roku 2010, keď som na Dakare debutoval,\" povedal z Peru 29-ročný rodák z Oravy. Skúsený pretekár však do Argentíny, Čile a Peru cestoval ešte s jednou veľkou túžbou, ktorú až do nedele 15. januára nosil iba v mysli a do záveru pretekov sa s ňou neprezentoval.

\"V duchu som bol presvedčený, že mám toľko skúsenosti, síl a odhodlania, že ak mi technika vydrží, môžem zlepšiť aj to 9. miesto Jara Katriňáka z roku 2007,\" prezradil Štefan Svitko v rozhovore pre agentúru SITA túžbu, ktorá mu počas predchádzajúcich dvoch týždňov pomáhala zdolávať všetky nástrahy prestížneho púštneho dobrodružstva naprieč Argentínou, Čile a Peru.

\"V etapách som bol stále vpredu, hoci v závere súťaže som mal zdravotné problémy - a nebyť ich - išlo by sa mi super. Dokonca tohoročný Dakar bol pre mňa tak ohromný adrenalín, že keď sa mi na trati darilo, často som zabudol aj na boľavé rameno. Chuť súťažiť a najmä ohromné odhodlanie niečo na Dakare dokázať, potlačili aj bolesť,\" zdôraznil Štefan Svitko.

\"Stále mi v tom ramene niečo praskalo, pukalo, vŕzgalo, ale dalo sa s tým jazdiť. Tak som jazdil... Pravdepodobne, mám poškodenú chrupavku, ale teraz je to už jedno. Som šťastný, že som v cieli, že to mám už úspešne za sebou. Som šťastný, že som splnil všetky tri úlohy, s ktorými som sa na štart Dakaru postavil. Prišiel som do cieľa, podstatne som zlepšil svoje 13. miesto - a dokonca sa mi podarilo zlepšiť aj historickú pozíciu pre najlepšieho Slováka. Som na seba hrdý, že som to dokázal,\" stručne zhodnotil Štefan Svitko svoje účinkovanie na tohoročnej edícii najslávnejšej rely súťaže na svete.

Doteraz najlepším výkonom Slováka na prestížnom púštnom dobrodružstve bola deviata pozícia Jaroslava Katriňáka z roku 2007. Svitko navyše absolvoval záver aktuálnej edície Rely Dakar s obrovským sebazaprením, má totiž poranený sval v ramene. Do cieľa prišiel aj Dušan Čipka, ktorý sa tak stal len piatym Slovákom s takýmto úspechom. Čipka figuruje v klasifikácii na 73. mieste.

Obrazom: To najlepšie z Rely Dakar 2012Najrýchlejší bol Francúz Despres

Sprava: Španielsky jazdec Marc Coma a francúzsky motocyklový pretekár Cyril Despres na KTM počas siedmej etapy na prestížnom motoristickom dobrodružstve Rely Dakar 2012.Foto: SITA/AP
Medzi motocyklistami zvíťazil Cyril Despres, ktorý až do samého konca urputne bojoval s obhajcom prvenstva Marcom Comom.

Pre Francúza ide o štvrtý triumf na prestížnom podujatí.

O prvenstve Despresa rozhodla predposledná etapa, v ktorej Španielovi \"nadelil\" takmer trinásť minút. Coma si navyše za druhú výmenu motora vyslúžil 45-minútovú penalizáciu.

V nedeľu absolvovali účastníci Rely Dakar 2012 záverečnú 14 etapu s meraným úsekom 29 km, v podstate išlo o dojazd z Pisca do Limy. Najrýchlejší bol Nór Pal Anders Ullevalseter, pred Comom a Svitkom. Čipka bol 73.


Peterhansel: \"Je to až neuveriteľné\"

V kategórii automobilov si postrážil celkovú prvú priečku Francúz Stéphane Peterhansel, ktorý zaokrúhlil počet svojich celkových víťazstiev na Dakare na desať, k šiestim úspechom v kategórii motocyklov pridal štvrtý triumf na štyroch kolesách.
jazdec Alejandro Patronelli (vľavo) oslavuje triumf na Rely Dakar 2012.Foto: SITA/AP


\"Keď si predstavím, aké je ťažké vyhrať Rely Dakar, je to až neuveriteľné, že sa mi to podarilo. A už po desiaty raz. Na triumf som čakal päť rokov. Už som sa začal obávať, že na takéto náročné podujatie som starý a súťaž v Južnej Amerike už nie je nič pre mňa. Našťastie sa to nepotvrdilo,\" uviedol Peterhansel. V nedeľňajšej derniére medzi automobilmi uspel Američan Rooby Gordon.

Prekvapenie sa na záver nekonalo ani medzi štvorkolkami, kde sa už dlhšie rysovalo poradie Alejandro Patronelli, Marcos Patronelli a Tomas Maffei. Posledný menovaný sa na záver ozdobil štvrtým etapovým vavrínom.
Trojročnú nadvládu ruských kamionistov na Dakare ukončil Holanďan Gerard De Roy, za ktorým sa umiestnil jeho krajan Hans Stacey. Posledný meraný úsek sa stal korisťou Rusa Ajrata Mardejeva.


Rely Dakar 2012 - 14. etapa - neoficiálne priebežné výsledky :

Motocykle: 1. Pal Anders Ullevalseter (Nór.) KTM 22:26 min, 2. Marc Coma (Šp.) KTM +1:08, 3. Štefan Svitko (SR) KTM +1:43, 4. Gérard Farres Guel (Šp.) KTM +2:01, 5. Alessandro Botturi (Tal.) KTM+2:11, 6. Olivier Pain (Fr.) Yamaha +2:55,... 73. Dušan Čipka (SR) BMW +16:15

Automobily: 1. Robby Gordon (USA) Hummer 22:43 min, 2. Ricardo Leal Dos Santos (Portug.) Mini +21 s, 3. Krzysztof Holowczyc (Poľ.) Mini +38

Štvorkolky: 1. Tomas Maffei (Arg.) Yamaha 29:44 min, 2. Sergio La Fuente (Urug.) Yamaha +49 s, 3. Alejandro Patronelli (Arg.) Yamaha +1:18 min

Kamióny: 1. Ajrat Mardejev (Rus.) Kamaz 28:48 min, 2. Hans Stacey (Hol.) +17, 3. Andrej Karginov (Rus.) +1:04 min

Rely Dakar - neoficiálne konečné poradie:

Motocykle: 1. Despres 43:28:11 h, 2. Marc Coma (Šp.) KTM +53:20 min, 3. Helder Rodrígues (Portug.) Yamaha +1:11:17 h, 4. Jordi Viladoms (Šp.) +1:40:56, 5. Svitko +1:47:28, 6. Ullevalseter +2:11:56,... 73. Čipka +23:41:13

Automobily: 1. Stéphane Peterhansel (Fr.) Mini 38:54:46 h, 2. Joan Roma (Šp.) Mini +41:56 min, 3. Giniel De Villiers (JAR) Toyota +1:13:25 h
Štvorkolky: 1. Alejandro Patronelli 53:01:51 h, 2. Marcos Patronelli (Arg.) Yamaha +1:20:17 h, 3. Maffei +2:14:21
Kamióny: 1. Gerard De Rooy (Hol.) Iveco 45:20:47 h, 2. Stacey +51:19 min, 3. Artur Ardavičus (Kaz.) Kamaz +1:47:45 h.
 

Vyberte región