Rely Dakar: Svitko zvažuje operáciu ramena a odmieta zháňať peniaze kade-tade

16.01.2012 Celý región

Lima 16. januára (TASR) - Napriek historickému úspechu na 33. ročníku Rely Dakar čaká slovenského motocyklového pretekára Štefana Svitka neľahké obdobie. Dvadsaťdeväťročnému jazdcovi totiž hrozí operácia ramena a jeho štart na budúcom ročníku prestížnych pretekov na území Južnej Ameriky je neistý pre nedostatok finančných prostriedkov.

Výkon jazdca Oraving Slovnaft Teamu na stroji KTM znásobuje fakt, že od 10. etapy mal natrhnutý deltový sval. \"Pokiaľ som s tým jazdil po rovine, tak sa to ešte dalo vydržať. Inak som nesmierne trpel, pretože som si nemohol dať ani upokojujúce injekcie. Pomohli mi ľudia z tímu, masér mi to kvalitne otejpoval. Počas pretekov som toho veľa nenaspal kvôli režimu, ale v závere aj práve kvôli tej ruke. Keď som si ľahol, tak som si nevedel nájsť polohu,\" povedal pre TASR rodák z oravského Žaškova.

Svitkovo zranenie je natoľko vážne, že mu hrozí chirurgický zákrok. \"V piatok priletíme napoludnie do Maďarska po trase Lima - Miami - Londýn - Budapešť. Potom som hneď objednaný na vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktoré určí, čo ďalej. Cítim, že mi v tej ruke niečo chrúpe. Sezóna sa blíži, ak bude treba, tak v utorok alebo stredu na budúci týždeň absolvujem operáciu v Trnave,\" rezolútne povedal slovenský motocyklista.

Svitko po záverečnej 14. etape z Pisca do Limy (283 km) uhájil senzačnú piatu pozíciu a vylepšil tak doterajšie slovenské maximum, ktoré vytvoril Jaroslav Katriňák 9. miestom v roku 2007. \"Mám z toho samozrejme radosť, som šťastný. Najprv mi to v cieli ani nedošlo, lebo som sa tešil z toho krásneho piateho miesta. Potom som si uvedomil, že som predstihol aj najlepšieho krajana, ktorým bol doteraz Katriňák,\" uviedol Svitko, ktorý v roku 2010 skončil na 13. priečke: \"Nielen podľa mňa, ale napríklad aj podľa Desprésa to bola najnáročnejšia Rely Dakar. Najmä duny v Peru s jemného piesku nám narobili dosť nepríjemností. Tie menšie duny sa vyskytovali v častejších intervaloch, takže sa im bolo treba v rýchlosti vyhýbať. Myslím, že to bolo v 12. etape, keď som dokonca zapadol do takého pieskového lievika. Musel som sa z toho vykopať bez lopaty.\"

Napriek aktuálnemu športovému úspechu si však Svitko nie je istý, či sa postaví aj na štart budúceho ročníka Rely Dakar 2013. \"Máme s tým veľké finančné problémy. Pred týmto ročníkom som sa musel pripravovať kondične a fyzicky, no okrem toho som zháňal s otcom aj potrebné financie. Požičiavali sme si kade-tade od kamarátov a známych. Ak by sa to malo opakovať, tak na štarte Rely Dakar sa v budúcom roku neobjavím,\" reagoval Svitko.
 

Vyberte región