Fotografická súťaž Ekológia v objektíve má svojich víťazov

20.01.2012 Bratislava

BRATISLAVA 20. januára (WBN/PR) -
Až 5 365 fotografií prihlásili amatérski a profesionálni fotografi do šiesteho ročníka fotografickej súťaže Ekológia v objektíve. Súťaž každoročne vyhlasuje spoločnosť Bayer s cieľom upriamovať pozornosť na inovácie a na trvalo udržateľný rozvoj. Témou posledného ročníka bol Život v lese.

Do súťaže sa prihlásilo 1 910 nadšencov fotografovania, pričom každý mohol poslať až 9 fotografií. Súťaž bola rozdelená na dve vekové kategórie: kategória od 10 do 18 rokov, do ktorej sa prihlásilo 577 fotografov, a kategória nad 18 rokov, kde organizátor eviduje 1 333 fotografov. Súťaž nemala žiadne obmedzujúce pravidlá. Možnosti, ako zachytiť les a život v ňom, neboli ničím limitované.

„Cieľom súťaže je aktívne upozorňovať na prírodu okolo nás, zásluhou čoho si dokážeme intenzívnejšie uvedomiť našu vzájomnú previazanosť. Osobne veľmi oceňujem inovatívne prístupy a myšlienky, ktoré možno vidieť na týchto fotografiách. Je veľmi pozitívne, že na Slovensku je také množstvo šikovných ľudí, ktorí dokážu vyjadriť svoj názor na trvalo udržateľný rozvoj tejto planéty prostredníctvom kreatívnej fotografie,“ povedal Jens Becker, generálny manažér spoločnosti Bayer pre Slovenskú a Českú republiku.Všetky prihlásené fotografie hodnotila odborná porota, ktorej predsedala prof. Milota Havránková z Katedry fotografie VŠVU. Fotografie posudzovali aj ďalší uznávaní odborníci z oblasti fotografie, životného prostredia, umenia či meteorológie. Bol medzi nimi napríklad svetoznámy fotograf Martin Vrabko, prezident Asociácie profesionálnych fotografov SR a jeden zo štyroch slovenských držiteľov titulu Master QEP (Qualified European Photographer), ktorý bol na čele Fine European Art Photograph Award 2011. V porote 6. ročníka súťaže bol aj odborník na biodiverzitu doc. Peter Fedor, fotograf Mgr. Pavol Breier, ktorý sa venuje prevažne reportážnej a dokumentárnej fotografii a fotografii krajiny, speváčka Misha, nadšená amatérska fotografka a moderátorka Janka Hospodárová.Vyhlásenie výsledkov sprevádzala vernisáž putovnej výstavy 15 najzaujímavejších fotografií šiesteho ročníka súťaže. Pre verejnosť bude výstava v Bratislave sprístupnená do 2. februára 2012. Zo všetkých fotografií prihlásených do súťaže vznikla pomocou funkcie geolokácie na webovej stránke súťaže interaktívna fotomapa Slovenska.

Víťazi 6. ročníka súťaže Ekológia v objektíve:

Grand Prix: Lukáš Prítoka: Srnka v skoku

Kategória 10 – 18 rokov:
1. miesto: Zdenka Stankovičová: Sieť
2. miesto: Nikoleta Mádrová: A učíme sa lietať
3. miesto: Adriana Baková: Jesenná rozprávka 5.

Kategória nad 18 rokov:
1. miesto: Ivan Godál: Kŕmenie
2. miesto: Peter Jurík: Traja bratia
3. miesto: Cecília Blanárová: Aj stromy plačú...

Cena internetu: Andrej Belovežčík zo Stročína – v kategórii nad 18 rokov, názov fotografie: Láska je láska

Spoločnosť Bayer, autor myšlienky a organizátor súťaže, patrí v celosvetovom meradle k najaktívnejším firmám zameriavajúcim sa aj na oblasť podpory projektov, ktoré pomáhajú chrániť životné prostredie a motivujú iných pozitívne zmeniť postoj k environmentálnej problematike. Bayer patrí tiež k popredným spoločnostiam, ktoré v rámci svojho podnikania uprednostňujú spoločensky zodpovedné postupy a podnikajú na báze etických a morálnych princípov.
 

Vyberte región