DGA Award za réžiu pre Francúza Michela Hazanaviciusa za film The Artist

29.01.2012 Celý región

Los Angeles 29. januára (TASR) - Francúzsky režisér Michel Hazanavicius, tvorca čiernobielej takmer nemej snímky The Artist - Umelec si v noci nadnes upevnil postavenie spolufavorita na zisk Oscara, keď v Los Angeles získal prestížne ocenenie Združenia amerických režisérov (DGA) v kategórii najlepšia réžia.

Na túto cenu po prvý raz nominovaný tvorca sa presadil v silnej konkurencii svetoznámych filmárov (Woody Allen, David Fincher, Alexander Payne, Martin Scorsese).

Združenie amerických režisérov udeľuje od roku 1949 ceny, ktorých zisk sa medzičasom stal spoľahlivým indikátorom pre zisk Oscara. Za viac ako šesť desaťročí sa stalo totiž iba šesťkrát, že by film, ktorého režiséra ocenili kolegovia, nezískal aj Oscara. Potvrdilo sa to aj vlani v prípade snímky britského filmára Toma Hoopera Kráľova reč, ktorý po DGA Award získal aj cenu Americkej filmovej akadémie.

Martin Scorsese vyšiel naprázdno aj v kategórii dokumentárnych filmov, v ktorej figuroval medzi nominovanými vďaka snímke o exBeatleovi Georgeovi Harrisonovi (Living in the Material World). Trofej DGA za najlepší dokument získal totiž laureát Oscara za dokumentárny film z roku 2008 James Marsh za snímku Project Nim.

Na galavečere v Meste anjelov udelili aj DGA Award za mimoriadne výkony a diela televíznej proveniencie, detské, dokumentárne, zábavné programy, ako aj reklamy. Hlavné trofeje za televízne produkcie si odniesli režisér Robert B.Weide za réžiu televíznej komediálnej produkcie (Curb Your Enthusiasm), Patty Jenkinsová za réžiu pilotného filmu dramatickej produkcie The Killing či Jon Cassar ako tvorca v kategórii televízny film alebo miniseriál za opus The Kennedys. Za réžiu slávnostného udeľovania divadelných cien Tony si trofej za hudobno-zábavný žáner vyslúžil Glenn Weiss.
 

Vyberte región