DAB uvedie slovenskú premiéru inscenácie Pýcha a predsudok

31.01.2012 Nitra

Nitra 31. januára (TASR) - Prvou čítacou skúškou sa v Divadle Andreja Bagara (DAB) v Nitre začne nácvik klasickej inscenácie Pýcha a predsudok. Realizačný tím sa stretne po prvý raz 1. februára. Podľa slov Dušana Nevína z propagačného oddelenia DAB je ambíciou divadla, aby sa nová hra zaradila medzi divácky úspešné tituly scénického uvedenia klasických literárnych predlôh.

\"Inscenácia chce divákovi ponúknuť plastický javiskový obraz starobylého sveta britského panstva, s dôrazom na silný príbeh, plnokrvnú charakterokresbu postáv, ich peripetie, dramatické strety a následne aj šťastné rozuzlenie,\" povedal Nevín.

Pýcha a predsudok patrí k najznámejším románom Jane Austenovej a pokladá sa za jeden z najpopulárnejších románov anglickej literatúry vôbec. Jeho hlavné postavy románu sú mladá, dôvtipná a citlivá Elizabeth Bennetová stelesňujúca samu autorku a inteligentný, ale neprístupný, navonok necitlivý Fitzwilliam Darcy. Román opisuje, ako obaja hrdinovia postupne prekonávajú svoju pýchu a zbavujú sa predsudkov, ktoré bez toho, aby o tom sami vedeli, prekonáva predovšetkým ich vzájomná osudová láska.

\"Pokúsime sa divákom ponúknuť javiskovo príťažlivý výlet do sveta minulosti. Do prostredia elegancie a vznešenosti. Keď muž a žena mali od seba patričný odstup, ale aj vzájomný obdiv a úctu. Spoločenské konvencie a sociálne rozdiely ich síce delili, ale ich vzájomne opätovaný a naplnený cit zvaný láska ich dokázal spojiť,\" dodal Nevín.

Scénická freska je plná nádherných dobových kostýmov, citov a dramatickým napätím nabitých situácií i šťastného konca. V postave pána Darcyho sa predstaví hosťujúci člen Činohry SND Tomáš Maštalír. Pod režijným vedením Ľubomíra Vajdičku ďalej hrá Gabriela Dolná, Ivan Vojtek, Kristína Turjanová, Ľudmila Trenklerová, Alena Pajtinková, Roman Poláčik, Eva Pavlíková, Peter Oszlík, Juraj Ďuriš, Martin Šalacha, Marián Viskup, Branislav Matuščin, Kristína Greppelová a ďalší. Slovenská premiéra inscenácie Pýcha a predsudok sa bude konať 30. marca vo Veľkej sále DAB v Nitre.
 

Vyberte región