V múzeu Prado našli "dvojča" Mony Lízy z rovnakého obdobia

02.02.2012 Celý región

Madrid 1. februára (TASR) - V španielskom múzeu Prado sa našla kópia obrazu Mona Líza, ktorá bola namaľovaná v rovnakom čase ako originál Leonarda da Vinciho a v tej istej maliarskej dielni. Informovala dnes o tom agentúra AP.

Pravdepodobne ide o najskoršiu repliku majstrovského diela, ktorú urobil jeden z významných žiakov da Vinciho. Hovorkyňa Prada uviedla, že dielo bolo vytvorené naraz s originálom zo 16. storočia, ktorý je v múzeu Louvre v Paríži.

Existujú stovky zachovaných replík Mony Lízy zo 16. a 17. storočia. Múzeum Prado nevedelo o význame kópie Mony Lízy, až kým nedávne reštauračné práce neodhalili skryté vrstvy obrazu.

Madridská verzia má rovnakú ženskú postavu, ale pred zreštaurovaním chýbalo pozadie s krajinou, ktoré bolo prekryté farbou a fermežou.

Maľba z Prada má rovnakú veľkosť ako parížska La Gioconda a je datovaná do prvej tretiny 16. storočia, tak isto ako originál. Predpokladá sa, že repliku namaľoval buď Andrea Salai (vlastným menom Gian Giacomo Caprotti da Oreno), alebo Francesco Melzi - obaja patrili k žiakom, ktorí boli da Vincimu najbližší.

Pôvod kópie potvrdili odborníci z oboch múzeí - Prada aj Louvru, uviedla agentúra DPA. Kópia sa zachovala v lepšom stave ako originál, Mona Líza na nej vyzerá mladšie než na da Vinciho maľbe.

Repliku budú v múzeu Prado oficiálne prezentovať 21. februára, potom ju zapožičajú do Paríža na výstavu, ktorú v Louvri otvoria v júni.
 

Vyberte región