V hre venovanej Sándorovi Máraimu diváci tvrdnú v Margecianskom tuneli

04.02.2012 BratislavaBratislava 3. februára (TASR) - Bratislavu dnes čaká premiéra divadelnej hry Ako naučiť meštianskeho psa poslušnosti / A polgári kutya nevelése, ktorú autori Silvester Laurík a Anna Vlčková-Strachan venovali maďarsky píšucemu spisovateľovi Sándorovi Máraimu. Pod hlavičkou občianskeho združenia BáPoDi inscenáciu režijne naštudoval sám jej autor, ktorého Márai fascinoval nielen literárnym dielom, ale aj postojom k spoločenskej situácii v strednej Európe, k nastoleniu komunizmu v Maďarsku a ďalších európskych krajinách.
Ako Laurík uviedol pre TASR, príbeh hry sa odohráva vo vlaku. V presne neurčený deň 20. storočia vyráža z Košíc a smeruje na západ. Do vlaku nastupujú veľmi rôznorodí cestujúci. Okrem nich aj telo Sándora Máraiho. Pasažieri sa však nedostanú ďaleko. Problém nastane vo chvíli, keď vlak zastane za nevyjasnených okolností v Margecianskom tuneli a celý čas sa z neho nepohne.
\"V klaustrofobickom stiesnenom tmavom priestore, vo chvíli keď ľuďom zoberieme radosť z cestovania, ožívajú rôzne až iracionálne úvahy, spletence situácií. Vyplavia sa na povrch vzťahové problémy jednotlivých účastníkov celého príbehu,\" priblížil autor, ktorý v hre rieši aj tému samovraždy. \"Margeciansky tunel je obľúbeným miestom samovrahov. A objektívnym faktom je aj to, že Sándor Márai sa vo veku 89 rokov zapísal do streleckého kurzu, kúpil si pištoľ a spáchal samovraždu,\" vysvetlil Laurík, ktorý si pre inscenovanie hry zvolil poloarénovitý tvar. Ten spája javisko s hľadiskom, cestujúcimi sa tak stávajú všetci - účinkujúci aj diváci. \"Neexistuje tam žiadna konkrétna línia medzi aktívnymi protagonistami inscenácie a tými pasívnymi, takže aj diváci cestujú s nami v tom vlaku a aj diváci s nami tvrdnú v tom Margecianskom tuneli,\" uzavrel.
Laurík inscenáciu naskúšal s hercami Szilárdom Petrikom, AlenouĎuránovou, Vladom Zboroňom, Szilviou Kiss a Tamásom Gálom. Personál vlaku stvárňujú Ludwig Bagin a Csilla Tarr, v alternácii s Tatianou Polákovou. Pomyselnými čiernymi pasažiermi sú napríklad Imre Madách, Eugen Ionesco, Francz Grillparzer, János Arany, Thomas Mann, F. M. Dostojevskij či Johann Wolfgang von Goethe.
Dvojjazyčná (maďarsko-slovenská) inscenácia vznikala striedavo v Bratislave a Košiciach od začiatku septembra minulého roku. Ide o spoločný projekt Divadla Thália a EHMK Košice 2013. V metropole východného Slovenska mal premiéru 4. decembra v Divadle Thália. Bratislavská premiéra sa uskutoční v design factory.
 

Vyberte región