Na Zimných slávnostiach folklóru párali perie, tlačili kapustu

05.02.2012 Prievidza

Pravenec 4. februára (TASR) – Na Slovensku ojedinelé Zimné slávnosti folklóru sa dnes večer v dome kultúry v hornonitrianskej obci Pravenec niesli vo veselom, už takmer fašiangovom duchu. Nechýbali však ani ľudové zvyky a aj vtipné scénky v rámci celého roka. Festival má už 21-ročnú tradíciu. Predstavilo sa na ňom desať folklórnych súborov z regiónu hornej Nitry, dovedna takmer s 200 spevákmi, hudobníkmi a tanečníkmi.

Zimné slávnosti sú pre členov folklórnych kolektívov zaujímavé preto, že väčšina festivalov folklóru sa koná v letnom období. Zima je však tiež dobrým obdobím na stretnutie folkloristov, výmenu skúseností a vzájomné predstavenie noviniek. Zdá sa, že práve v tomto čase prichádzajú členovia folklórnych skupín s vtipnými námetmi a úplne novým programom, ktorý potom zaradia do svojho trvalého repertoáru, uviedla jedna z dlhoročných organizátoriek folklóru na hornej Nitre Eliška Hrbíková.

V tomto ročníku v úvode s pesničkami a tanečnými kreáciami vystúpila verejnosti dobre známa folklórna skupina Hájiček z Chrenovca-Brusna, pod vedením Emila Trgiňu. Mimoriadny potlesk početných divákov si vyslúžila skupina Vrchárka z Čavoja. Priniesla so sebou komplexné rekvizity, aby predstavila, ako sa voľakedy nabíjala do suda kapusta. Najskôr ju na pódiu narezali. Potom umyli jednej zúčastnenej kmotričke nohy a tá potom za spevu ostatných členov súboru kapustu v sude bosými nohami udupala.

Folklórna skupinka Belanka z Valaskej Belej si zasa pripravila tradičné páračky peria, avšak okorenené vtipnými dialógmi a pesničkami. V ďalšom programe sa predstavili folklórne skupiny Vrbinka z Pravenca, Lúčina z Koša, Marinka z Novák, Lubená z Poluvsia a folklórny súbor Vtáčnik z Prievidze, v ktorom účinkovali aj seniori a členovia detského folklórneho súboru Malý Vtáčnik.

Zimné slávnosti folklóru sú súčasťou rozsiahlejšieho projektu Zimné slávnosti Hornonitria. Po ôsmy raz ich pripravil rovnomenný mikroregión spoločne s Regionálnym kultúrnym centrom (RKC) v Prievidzi, informovala jedna z organizátoriek Eva Henčelová. V jednotlivých obciach regiónu budú prebiehať až do konca tohto mesiaca. V ďalších dňoch sa napríklad v Nedožeroch - Brezanoch predstavia detské folklórne skupiny, v Malinovej zasa spevácke kolektívy spolkov karpatských Nemcov. Program slávností vyvrcholí v Porube tradičným Dňom majstrov Pravnianskej doliny, kedy sa predstavia ľudoví umelci a remeselníci z regiónu.
 

Vyberte región