Česká televízia nakrúca dokument o arcibiskupovi Bezákovi

06.02.2012 Celý región

Trnava 6. februára (TASR) – Dokumentárny portrét Róberta Bezáka pripravuje Česká televízia. Tím tvorcov prišiel na Slovensko a sprevádza trnavského arcibiskupa v týchto týždňoch na väčšine podujatí, ktoré má vo svojom pracovnom kalendári. Cieľom filmárov je predstaviť ho ako osobnosť, ktorá oslovuje svojím prístupom a otvorenosťou. Do vysielania by sa film mal dostať v októbri alebo novembri tohto roku.

\"Našim zámerom nie je klasický portrét, nás zaujal Róbert Bezák, ako otvorene formuluje témy a ako hovorí k ľuďom. To presahuje hranice Trnavy, Slovenska a aj stredoeurópskeho regiónu,\" zdôvodnil v rozhovore pre TASR rozhodnutie prekročiť s natáčaním česko-slovenské hranice režisér filmu Petr Minařík. Podľa jeho vyjadrenia trnavský arcibiskup \"dokáže vyjadriť veci odvážne a hlavne otvorene, to nie každý na Slovensku či v Čechách vie, to je dobré\". Minařík povedal, že napríklad v Čechách ubudla podľa štatistiky polovica katolíkov, ktorých bolo aj tak málo. \"Dôvody nie sú v tom, že by ľudia strácali vieru, ale azda aj v tom, že otázka stojí na cirkvi, v jej schopnosti byť slobodnejšou a modernou,\" dodal režisér.

Českí filmári už strávili chvíle s arcibiskupom Bezákom počas omše v kostole, na arcibiskupskom úrade. \"V Trnave na káve tiež,\" povedal Minařík. Čerstvým úlovkom je akcia požehnanie mladých vín trnavských vinárov. \"Aj tam sme videli, že prítomní si s arcibiskupom pripíjali nie vo vzťahu k autorite, ale že ich ako človek zaujíma a majú si s ním čo povedať. Aj my cítime, že vyžaruje pozitívnu energiu,\" konštatoval režisér dokumentu. V marci by mali s arcibiskupom cestovať vlakom z Popradu do Osvienčimu, čo bude pripomienkou prvého židovského transportu. \"Presný scenár pre film nemáme, ten scenár je arcibiskup Bezák. My zachytávame, čo život prináša. Videli sme, že veľa ľudí za ním chodí, mnoho ľudí ho potrebuje o veciach informovať, takže jeho čas je naplánovaný na minúty a nemá ho naozaj veľa,\" povedal Minařík. Dodal, že hoci mu občas išli skutočne v pätách, mal veľkorysý prístup k situácii.

Dokument by mal ísť do strižne pravdepodobne v máji, v Českej televízii bude k videniu v cykle Cesty viery.
 

Vyberte región