SMK, KDH a SDKÚ končia spoluprácu s ANO

02.09.2005 Celý región

Predsedovia SDKÚ, KDH a SMK sa dohodli, že končia spoluprácu s ANO vo vládnej koalícii. Po stretnutí s predsedom KDH Pavlom Hrušovským a predsedom SMK Bélom ...
Predsedovia SDKÚ, KDH a SMK sa dohodli, že končia spoluprácu s ANO vo vládnej koalícii. Po stretnutí s predsedom KDH Pavlom Hrušovským a predsedom SMK Bélom Bugárom to dnes oznámil premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

SDKÚ, SMK a KDH plánujú spolupracovať s poslaneckou skupinou okolo predsedu poslaneckého klubu ANO Ľubomíra Lintnera na základe princípov, ktoré obsahuje pôvodná Koaličná zmluva. O tomto rozhodnutí už boli informovaní prezident Ivan Gašparovič a predseda ANO Pavol Rusko.
Dzurinda tiež potvrdil, že nenavrhne odvolanie ministrov kultúry a zdravotníctva Františka Tótha a Rudolfa Zajaca, ako to presadzoval šéf ANO Pavol Rusko. O obsadení postu ministra hospodárstva sa rozhodne premiér v najbližších dňoch a zrejme bude rešpektovať návrh skupiny poslancov okolo Lintnera. Miesta, ktoré doteraz patrili na základe Koaličnej zmluvy ANO, si môže nárokovať skupina okolo Lintnera, povedal predseda KDH Pavol Hrušovský.
Najjednoduchšou a pritom účelnou a dostatočnou cestou spolupráce s Lintnerovcami podľa Dzurindu bude to, ak všetci štyria prijmú záväzok spolu napå ňať vládny program do konca tohto riadneho volebného obdobia, rešpektujúc princípy doterajšej Koaličnej dohody.
Nikto z koaličných lídrov na dnešnom rokovaní podľa Bugára neotvoril otázku personálnych nárokov na ministerské posty. \"V tomto momente pre menšinovú vládu absolútne nie sú počty dôležité, \" uviedol predseda SMK. Podobne i Dzurinda odmieta, že by išlo o počty. Slovensko je podľa neho najmä o stabilite. \"O tom, aby sme podľa možností túto stabilitu udržali, \" poznamenal.
Personálne výmeny v štátnej správe však predseda vlády nevylúčil. \"Nijaké čistky nemáme v pláne, ale tam, kde sa ukáže, že sú pochybnosti alebo je nízky stupeň dôvery, tak nebudeme sa rozpakovať urobiť výmenu, \" konštatoval.
Bugár predpokladá, že koalícia bude musieť do budúcnosti viac rokovať a hľadať podporu medzi nezávislými poslancami. Pripomenul, že ťažké reformy prijímala koalícia aj doteraz, keď mala v parlamente podporu iba 69 poslancov, a napríklad za zdravotnícku reformu hlasovalo vyše 80 zákonodarcov.
Hrušovský zdôraznil, že koalícia chce ďalej vládnuť zodpovedne. \"Preto budeme hľadať všetky možnosti v parlamente, aby sme dokázali prijímať všetky zákony tak, ako ich vláda navrhne a rokovali tak ako doteraz, keď už sme boli svedkami menšinovej vlády, \" uviedol.
Posledné problémy v koalícii odštartovali informácie o zmenkách lídra ANO Pavla Ruska v hodnote viac ako 100 miliónov korún, ktoré si požičal už ako minister hospodárstva. KDH napokon kvôli zmenkám požiadalo premiéra o odvolanie Ruska z funkcie ministra hospodárstva, inak hrozilo odchodom z koalície. Dzurinda Ruska vyzval na odchod z funkcie, čomu ten nevyhovel. Podporilo ho Predsedníctvo ANO s výnimkou podpredsedov Ľubomíra Lintnera a Jirka Malchárka spolu s ďalšími poslancami a ministrami kultúry a zdravotníctva. Rusko napokon požiadal o odvolanie Tótha a Zajaca z vlády. Prezident Ivan Gašparovič vyhovel premiérovi a Ruska odvolal. Skupina okolo Lintnera predložila premiérovi deklaráciu o podpore vláde a avizovala záujem rozhodnúť o mene ďalšieho ministra hospodárstva.
(TASR)
 

Vyberte región