Dobrodružný cestovateľ ponúka na predaj suveníry z potuliek po svete

08.02.2012 Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš 8. februára (TASR) – Výstavná sieň Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši patrí oddnes do 18. marca charitatívnej predajnej výstave suvenírov z potuliek po svete 29-ročného cestovateľského dobrodruha Roberta Devečku. Záujemcovia si môžu kúpiť originálnu fľašu laoskej whisky s vylúhovaným hadom a škorpiónom, ručne vyrobenú nepálsku dýku či vzácne druhy čínskych čajov.

Obrazovo-textové panely mapujú jeho návštevy spolu 51 krajín. „Prešiel som už väčšinu sveta, v pomyselnej zbierke mi ešte chýba najmä Austrália a Antarktída. Najviac ma očarila India. Bola to moja prvá exotická výprava a vybral som sa na ňu úplne sám, iba s ruksakom, kreditnou kartou a bez znalosti cudzieho jazyka. India je obrovská krajina, v ktorej človek môže zažiť prakticky všetko, od zasnežených štítov Himalájí až po tropické morské pobrežie,“ zaspomínal náruživý cestovateľ.

Svoje cesty si dopredu neplánuje, ani sa na ne vôbec nepripravuje. „Razím filozofiu, že oveľa väčším zážitkom ako orientačné čítanie či pozeranie dokumentárnych filmov je vycestovať bez zbytočného otáľania a priamo na mieste na vlastnej koži zisťovať, ako kde beží život,“ pokračoval s tým, že kvôli pocitu neviazanosti a slobody sa stráni služieb cestovných kancelárií.

„Tento spôsob nesie so sebou značnú dávku rizika, lebo v rôznych štátoch platia celkom iné zákonitosti. Viackrát to malo aj pre mňa veľmi negatívne, až takmer životu nebezpečné dôsledky, stal som sa obeťou lúpeže, ozbrojeného prepadnutia. Najhoršou skúsenosťou bolo krivé obvinenie z pašovania drog v Laose. Napokon som pochopil, že tým, ktorí ma zatkli, išlo len o výkupné. Za prepustenie som zaplatil 400 dolárov,“ spresnil nekonformný Liptovskomikulášan.

Mestské múzeum zaradilo podľa riaditeľa Zdenka Blažeka túto originálnu výstavu do svojho programu, lebo prezentuje veľmi osobitý postoj samostatného mladého človeka. „Voľný čas si ventiluje cestovaním po svete a spoznávaním života ľudí vo vzdialených kultúrach. Inštalácia výstavy nás nestála takmer nič, naopak, celý výťažok z predaja vystavených suvenírov poputuje na dobročinné účely,“ dodal.
 

Vyberte región