Berlinale 2012 začína svetovou premiérou filmu Zbohom kráľovná

09.02.2012 Celý región

Berlín 9. februára (TASR) - Svetovú premiéru francúzsko-španielskeho historického filmu Zbohom kráľovná (Les adieux a la reine) uvidia diváci v nemeckej metropole vo štvrtok večer pri slávnostnom otvorení 62. ročníka tamojšieho medzinárodného filmového festivalu, známeho ako Berlinale.

Otváracia snímka prehliadky, ktorú nakrútil s Diane Krugerovou v úlohe Marie Antoinetty francúzsky režisér Benoit Jacquot, je jedným z 18 súťažných filmov uchádzajúcich sa o hlavnú trofej festivalu - Zlatého medveďa.

Až trojnásobné zastúpenie v súťaži bude mať tentoraz usporiadajúce Nemecko, a to vďaka snímkam režisérov Christiana Petzolda (Barbara), Matthiasa Glasnera (Gnade, Milosť) a Hansa-Christiana Schmida (Was bleibt, Čo zostáva).

Americkú kinematografiu zastupuje v hlavnej súťaži tentoraz film Billyho Boba Thorntona Jayne Mansfield\'s Car (Auto Jayne Mansfieldovej), v ktorom si popri režisérovi zahrali aj Robert Duvall, John Hurt alebo Kevin Bacon.

Z vyspelých európskych kinematografií budú mať žeravé želiezko v ohni Taliani vďaka novinke bratov Tavianiovcov Cesare deve morire (Cézar musí zomrieť), ale aj Gréci, Portugalci a Španieli.

Zo stredoeurópskeho regiónu prichádza maďarský súťažný film Csak a szél (Iba vietor), ktorý nakrútil Bence Fliegauf. Na dánskej produkcii Nikolaja Arcela En Kongelig Affaere (Kráľovská aféra) s Madsom Mikkelsenom v hlavnej úlohe sa koprodukčne podieľali aj Nemecko, Švédsko a Česká republika.

Českú kinematografiu bude v Berlíne zastupovať absolventský film Slovinca Olma Omerzua, ktorým ukončil štúdium na pražskej FAMU, Příliš mladá noc. Túto snímku uvedú však v sekcii Forum.

Kým ČR ani Slovensko v hlavnej súťaži vlastný film mať nebudú, o Zlatého medveďa sa budú uchádzať i snímky z Číny, Filipín (s Isabelle Huppertovou v hlavnej úlohe), Indonézie, Senegalu, ale aj Kanady.

O laureátoch Berlinale 2012 rozhodne medzinárodná odborná porota, ktorej bude tentoraz predsedať britský filmár Mike Leigh.

Ďalšími členmi tohto grémia budú holandský fotograf a filmár Anton Corbijn, ale aj iránsky režisér Asghar Farhadi, ktorého vlani na Berlinale víťazný film Odlúčenie Nadera a Simin je medzi kandidátmi na Oscara pre najlepší zahraničný film roka.

V porote zasadnú i francúzsko-britská herečka Charlotte Gainsbourgová, jej americký kolega Jake Gyllenhaal a nemecká herečka Barbara Sukowa. Ostávajúcimi členmi osemčlennej poroty sú francúzsky režisér Francois Ozon a alžírsky spisovateľ Bú Alám Sansál (Boualem Sansal).

V dejisku festivalu, ktorý potrvá do 19. februára, zaznamenali v predvečer otvorenia prvé odrieknutie, respektíve odloženie avizovanej návštevy niektorej z celebrít. Pre silné prechladnutie, sprevádzané horúčkou, sa zatiaľ ospravedlnila bollywoodska hviezda číslo jeden - indický herec Shah Rukh Khan (46), ktorý by však predsa len rád stihol na sobotu naplánovanú premiéru svojej novinky Don - The King Is Back.

Zdroje: www.berlinale.de, DPA
 

Vyberte región