V Bratislave možno spoznať dávnu podobu a život mnícha A. Pečerského

14.02.2012 Bratislava

Bratislava 14. februára (TASR) - V Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave literárno-obrazovým pásmom predstavili v pondelok (13.2.) výstavu Agapit Pečerský - Za jednotu a priateľstvo. Je z cyklu História Kyjevsko-pečerského kláštora, ktorý návštevníci v zaplnenej sále spoznali prostredníctvom výstavy aj na videu.

Pravoslávny kláštorný komplex v Kyjeve známy ako Kyjevsko-pečerská lavra (vysoko postavený mužský kláštor) je pozoruhodná architektonická stavba s množstvom umeleckých diel v interiéri aj na fasáde. V tomto symbole duchovnej čistoty sú okrem iných mníchov uložené telesné pozostatky svätca Pečerského (? -14.6.1095), kde sa mu takmer tisícročie neustále prichádza pokloniť množstvo ľudí. Tento učenec a prvý slovanský lekár z 11. storočia bol prvým liečiteľom Kyjevskej Rusi, mníchom tohto kláštora, ktorý mal obrovskú duchovnú silu a nezvyčajný dar zázračného uzdravovania.

Na tom mal veľkú zásluhu aj Agapit Pečerský, ktorého ľudia nazývali Liečiteľ od Boha, pretože dokázal zázračne vyliečiť i smrteľné choroby, na ktoré si vtedajší lekári netrúfali. Chodili k nemu pútnici rôzneho vyznania i kniežatá, ktorých zbavoval telesných i duševných neduhov s odmietnutím materiálnej odmeny. Vďaka jeho telesným ostatkom uloženým v Pečerskej jaskyni získal kláštor večnú slávu. V roku 2007 bol zaradený medzi sedem divov Ukrajiny.

Na panelovej výstave je okrem fotografií kláštora aj zrekonštruovaný Pečerského portrét namaľovaný starými technikami. Tie obraz oživujú a jatria podstatu toho najvnútornejšieho, čo v človeku je. Portrét zodpovedá skutočnému zovňajšku mnícha vďaka antropologickým výskumom jeho telesných (kostných) pozostatkov a plastickej rekonštrukcii zovňajšku zrealizovanej pomocou metódy M. M. Gerasimova urobenej bádateľom a špecialistom pre výskum starých telesných pozostatkov Sergejom Nikitinom z Moskvy.

Na výstave sa podieľa medzinárodná spoločenská organizácia Lagoda. Súčasťou putovnej expozície je výber reportážnych fotografií zo súťaže Agapé 2011, ktorá bola prezentovaná na prvom medzinárodnom festivale DobroTY.
 

Vyberte región