Ľubovniansky skanzen zmodernizujú, obnovou prejde aj amfiteáter

15.02.2012 Stará Ľubovňa

Prešov 14. februára (TASR) – Na Ľubovnianskom hrade sa zmodernizuje skanzen. Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) totiž dnes na svojom zasadnutí schválili projektový zámer Ľubovnianskeho múzea – hradu v Starej Ľubovni a odklepli tak spolufinancovanie a predfinancovanie projektu Ochrana kultúrneho dedičstva pieninsko-spišského pohraničia. \"Sme veľmi radi, že sa nám podarilo ušetriť nejaké finančné prostriedky a bude tak možné realizovať aj niektoré projekty pod čiarou. Projekt Ľubovnianskeho múzea skončil ako druhý pod čiarou,\" uviedla hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková.
V rámci projektu by sa mali zrealizovať isté stavebné investície v areáli Ľubovnianskeho hradu. Na hrade chcú modernizovať areál skanzenu vrátane rekonštrukcie amfiteátra, vyhotovenia odpočinkových miest pre návštevníkov, ohradenia areálu či premiestnenia dvoch historických objektov na terén skanzenu. Chcú tu tiež dostavať usadlosť Údol.
Okrem toho by sa malo vytvoriť terénne vedecké sympózium pod názvom Drevené staviteľstvo poľsko-slovenského pohraničia. Partnermi projektu sú Ľubovnianske múzeum, ktorého zriaďovateľom je PSK a Muzeum Okregowe v Nowom Saczi. Projekt je rozdelený do dvoch etáp, pričom prvá sa týka adaptácie súboru stavieb pre potreby sídla Pieninského múzea v poľskej Ščawnici a spomínanej modernizácie areálu ľubovnianskeho skanzenu. Druhá etapa sa týka prezentácie projektu vrátane spomínaného sympózia, poznávacích exkurzií pre touroperátorov či vydania poľsko-slovenskej publikácie.
Celková hodnota projektu je podľa Fitzekovej viac ako 1,25 milióna eur, pričom finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja predstavuje 1,06 milióna eur. \"Z toho oprávnené výdavky pre Ľubovnianske múzeum sú viac ako 388.000 eur, zo štátneho rozpočtu pôjde čiastka cca 38.000 eur, vlastný vklad múzea je necelých 20.000 eur,\" vysvetľuje Fitzeková. Koniec realizácie projektu je naplánovaný na august budúceho roka. Jednotlivé aktivity sa budú realizovať na oboch stranách hranice.
 

Vyberte región