PEN považuje zákaz vydania Nicholsonovej knihy za zavádzanie cenzúry

16.02.2012 Bratislava

Bratislava 15. februára (TASR) - Slovenské centrum PEN, ktoré je členom medzinárodnej spisovateľskej organizácie, považuje zákaz vydať knihu Toma Nicholsona o kauze Gorila za zavádzanie cenzúry.

\"Dokazuje to aj definícia cenzúry podľa Etického kódexu novinára, ktorá znie: Cenzúrou sa rozumie obmedzenie, potlačenie alebo nezverejnenie informácie, obrazu či záznamu, ak k nemu došlo z politických, obchodných či osobných dôvodov,\" napísali vo svojom stanovisku spisovatelia. Dvojnásobne to podľa nich platí, ak sudca zakáže vydať knihu, ktorej obsah nepozná nikto, okrem autora, lebo ešte nie je dopísaná. \"Jednoznačne to vedie k domnienke, že dôvody rozhodnutia boli obchodné alebo osobné,\" domnieva sa PEN. Predbežné opatrenie Okresného súdu Bratislava I ostro odsudzujú a považujú ho za bezprecedentný akt proti slobode slova.

Rozhodnutie súdu podľa centra dôvodne spochybňuje nezávislosť slovenského súdnictva. \"Sme presvedčení, že takéto rozhodnutia znižujú jeho dôveryhodnosť nielen v očiach slovenských obyvateľov, ale aj na medzinárodnom poli,\" poznamenali spisovatelia s tým, že o krokoch slovenského súdu budú informovať aj spisovateľskú komunitu v zahraničí.

Stanovisko PEN dnes TASR poskytol predseda Mediálnej rady SC PEN Ľubomír Belák.
 

Vyberte región