Tatranská galéria pripravila prehliadku súčasnej slovenskej maľby

20.02.2012 Poprad

Poprad 20. februára (TASR) - V rámci svojej výstavnej dramaturgie prezentácie súčasného slovenského umenia Tatranská galéria (TG) v Poprade zaradila na mesiace február až apríl reprezentatívnu prehliadku súčasnej slovenskej maľby pod názvom ObraSKovo nanovo. \"Ide o ambiciózny projekt zmapovania stavu aktuálnej maľby na slovenskej scéne v podobe vybraných 23 umelcov,\" priblížila riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.
Zároveň ide o obmenu výstavného konceptu, ktorý sa úspešne realizoval v uplynulom roku vo Wannieck Gallery v Brne (ObraSKov, 21. 6.- 25. 9. 2011).
Hlavným zámerom výstavy je podľa Ondrušekovej predstaviť širokej kultúrnej verejnosti ucelenú kolekciu slovenskej maľby a jej hlavné vývojové tendencie za posledné desaťročie, hlavne po roku 2005. \"Ide o prezentáciu silných osobností a ich programov, ako aj o potrebný medzigeneračný dialóg, nakoľko výstava predkladá aktuálne podoby slovenskej maľby od staršej bratislavskej generácie, napr. prof. Vladimír Popovič (1939) a prof. Rudolf Sikora (1946)), po najmladších absolventov košickej fakulty umení napr. Lucia Dovičáková (1981) a Boris Sirka (1981),\" konkretizovala riaditeľka.
Výstava podľa nej prináša nosné polohy dnešnej maľby na Slovensku, jasne ukazuje jej smerovania a špecifiká v stredoeurópskom priestore. \"Predstavuje základné spektrum tendencií od dominantnej figurálnej maľby po geometrickú abstrakciu, od expresívnych prejavov cez postkonceptuálne prístupy, vstupy technických obrazov a manipulácií až po mediálne presahy a dekonštrukciu maľby,\" vysvetľuje Ondrušeková.
Výstava potrvá v priestoroch starej elektrárne až do 11. apríla a predstavia sa na nej výtvory umelcov ako napr. Blažej Baláž, Mária Balážová, Erik Binder, Viktor Frešo, Marko Blažo, Ivan Csudai, Michal Czinege, Michal Černušák, Lucia Dovičáková či Jana Farmanová, Daniel Fischer a ďalší.
 

Vyberte región