Žilinskí nadšenci chcú rekonštrukciou synagógy vytvoriť kunsthalle

22.02.2012 Žilina

Bratislava 22. februára (TASR) – Národná kultúrna pamiatka Neologická synagóga v Žiline by sa mala stať výstavným priestorom typu kunsthalle s množstvom ďalších kultúrno-spoločenských aktivít pre všetky generácie. Toto je zámer žilinského občianskeho združenia (OZ) Truc sphérique, ktoré zvíťazilo v súťaži na využitie objektu Židovskej náboženskej obce.

Podľa prezidenta Spolku slovenských architektov Jána Bahnu patrí táto synagóga vôbec medzi najvýznamnejšie pamiatky modernej slovenskej architektúry i významné európske synagógy. Bola postavená v roku 1931 podľa návrhu známeho učiteľa modernej architektúry Petra Behrensa z Nemecka a je jedinou jeho stavbou na Slovensku. Hlavná sála je zakrytá kopulou s priemerom 16 metrov a výškou 17,6 metra, kde bola prvýkrát použitá betónová škrupinová konštrukcia.

\"Pôvodnej funkcii slúžila synagóga iba krátko. Po vojne tam bola divadelná a koncertná sála, neskôr aula Vysokej školy dopravnej a do roku 2010 slúžila ako takmer 400-miestne kino,\" na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave povedal kurátor OZ Fedor Blaščák.

Podľa kultúrneho manažéra OZ Mareka Adamova chcú tejto prázdnej legendárnej budove v centre mesta vdýchnuť nový každodenný život pestrou činnosťou. Zároveň prispieť k jej rekonštrukcii a ekonomickému využívaniu bez štátnej dotácie na prevádzku. V bezbariérovom objekte bude kaviareň, kníhkupectvo, klubové kino pre 50 ľudí, detský kútik a ďalšie priestory na rôznu činnosť.

\"Vytvárame tím mladých ľudí aj zo zahraničia. Bude to výstavné centrum pre výtvarné umenie 60.-70. rokov z tvorby jednotlivcov a pre tematické kolektívne expozície. Môžu tam byť tiež konferencie, prednášky, festivaly, cvičenie jogy a iné aktivity,\" vymenoval programové podoby Adamov.

Na rekonštrukciu hľadajú partnerov zo samosprávy a rôznych inštitúcií. Plánujú na ňu získať milión eur. \"Je to veľmi málo, ale chceme výrazne využiť dobrovoľníctvo a výhodnú pomoc rôznych súkromných firiem, aby sme v roku 2014 začali v synagóge činnosť,\" zdôvodnil Adamov.

Podľa architekta OZ Martina Jančoka vnútornými úpravami od 50. rokov sa výrazne zmenila podoba synagógy. Rekonštrukciou chcú prinavrátiť priestor do pôvodného stavu bez výraznejších stavebných úprav a v spolupráci s pamiatkarmi.

\"Nevieme si predstaviť, že by sa nám to nepodarilo. Bol by to zlý signál pre našu súčasnú spoločnosť,\" dodal Blaščák.
 

Vyberte región