Architekt Fábri približuje súčasnú Čínu kresbami i fotografiami

23.02.2012 Nitra

Vráble 23. februára (TASR) – Súčasnú Čínu približuje výstava Čína – Kresby a fotografie, ktorú vo Výstavnej sieni v Stoličnom dome zorganizovalo Mesto Vráble. Vrábeľský rodák, architekt Aurel Fábri, predstavuje na výstave 28 autorských kresieb a 53 dokumentárnych fotografií. Vytvoril ich v rokoch 2009 až 2011 počas pracovného pobytu a poznávacích ciest v Číne. Záujemcovia môžu výstavu navštíviť od 24. februára do 12. apríla tohto roka. Po úvodnej inštalácii vo Vrábľoch plánujú organizátori v spolupráci s čínskou ambasádou predstaviť výstavu na jeseň tohto roka v Bratislave, neskôr aj v Prahe a vo Viedni. „Pevne verím, že vďaka tejto výstave aj širšie vrstvy spoločnosti spoznajú špecifiká tradičnej čínskej architektúry, prehĺbia si vedomosti o čínskej kultúre a lepšie pochopia Čínu, čo podporí spoluprácu a kontakty oboch krajín“, uviedol v blahoprajnom liste k výstave mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky v SR Gu Ziping.

Výstava Čína – Kresby a fotografie približuje súčasnú Čínu dvoma rôznymi autorskými pohľadmi, ktoré sa navzájom dopĺňajú a sprostredkúvajú divákovi autentickú atmosféru miest a okamihov. Na jednej strane sú to kresby historických pamiatok v Pekingu, ktoré autor vytvoril počas prechádzok po čínskej metropole a zachytil v nich malebnosť a čaro, ktoré ho oslovili. Svojská technika pripomína impresionistické výrazové postupy. Na druhej strane je to kolekcia 53 dokumentárnych fotografií, ktorými sa autor usiloval zachytiť počas poznávacích ciest po Číne genia loci miest a atmosféru momentov, ktorých bol súčasťou. Fotografie nemajú ambíciu umeleckej či dramatickej výpovede, ich cieľom je civilným prístupom zachytiť a sprostredkovať osobné emócie a zážitky z objavovania historických pamiatok, nevšedných podujatí, miest a momentov, ľudských stretnutí, prekvapení, radosti, pokoja či jedinečných prírodných scenérií.

Aurel Fábri (1958) vyštudoval architektúru na VŠVU v Bratislave. Pracoval v popredných projekčných kanceláriách v Prahe, v Londýne, Terste, Regensburgu a Temešvári. Je autorom mnohých úspešne realizovaných projektov, medzi ktoré patria obchodné centrá a projekty multikín, kancelárske komplexy, rekonštrukcie historických budov, rodinné domy, ako aj riešenia interiérov. V rokoch 2009 až 2011 pôsobil ako pedagóg na Raffles BIFT International College v Pekingu, kde prednášal dizajn architektúry a interiérov. Počas pobytu v Pekingu začal objavovať kultúru a život súčasnej modernej Číny a spoznávať jej bohaté dejiny a kultúrne dedičstvo. V autorských kresbách zachytil historické pamiatky v Pekingu a fotografoval atmosféru miest, ktoré navštívil na cestách po Číne. Na čínsku kultúru sa autor zameriava i vo svojej doktorandskej práci. Na Technickej univerzite vo Viedni pracuje pod vedením profesora Williama Alsopa na dizertačnej práci s názvom \"Aplikácia čínskych kultúrnych tradícií v modernej architektúre.\"
 

Vyberte región