V Ríme otvorili výstavu dokumentov z tajných archívov Vatikánu

01.03.2012 Celý región

Rím 29. februára (TASR) - V Ríme otvorili dnes unikátnu výstavu dokumentov z tajných archívov Vatikánu, ku ktorým sa zvyčajne dostanú len vedci so špeciálnym povolením.

Návštevníci si budú môcť do septembra prezrieť asi 100 originálnych rukopisov, listín, korešpondencie a rôznych ďalších písomností. Dokumenty zachytávajú udalosti 12 storočí cirkevnej histórie - od 8. do 20 storočia; mnohé z nich sa dostali na verejnosť vôbec po prvýkrát.

Výstava v Kapitolských múzeách dostala názov "Lux in Arcana (Svetlo v tajomstve) - odhaľujú sa tajné vatikánske archívy ".

Medzi hlavné atrakcie bude zrejme patriť bula, ktorou pápež v roku 1521 exkomunikoval reformátora Martina Luthera, domnieva sa nemecká tlačová agentúra DPA.

V zozname vystavených listín figuruje aj list anglického kráľa Henricha VIII., adresovaný pápežovi, so žiadosťou o anulovanie prvého z jeho celkovo šiestich manželstiev.

Medzi exponátmi sú i ukážky z korešpondencie pápežov so známymi umelcami či politikmi ich doby, napríklad s Michelangelom, Voltairom či s prezidentom USA z rokov 1861-65 Abrahamom Lincolnom.

Vatikán poskytol aj záznamy s niekoľkých procesov s Galileom Galileim, členmi stredovekého rádu templárskych rytierov a ďalšími osobami a skupinami, označenými súdobou cirkvou za heretikov.
 

Vyberte región