Komisár Figeľ hovoril v Poprade o regionálnej politike EÚ

01.10.2005 Poprad

Poprad 30. septembra (TASR) - Možnosti postupného vyrovnávania regionálnych rozdielov s využitím štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) priblížil komisár ...
Poprad 30. septembra (TASR) - Možnosti postupného vyrovnávania regionálnych rozdielov s využitím štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ) priblížil komisár EÚ Ján Figeľ účastníkom dnešnej konferencie Regionálna politika EÚ, ktorá sa konala v hoteli Satel v Poprade.

\"Regionálna politika EÚ je dnes súčasťou našej politiky a je dôležité, aby na ňu nadväzovala regionálna politika SR svojou kompatiblitou i účinnosťou tak, aby sa ľudský potenciál rozvíjal vo všetkých častiach Slovenska. \" Za jeden z cieľov označil odstraňovanie hospodársko-sociálnych rozdielov medzi regiónmi podnecovaním hospodárskeho rozvoja a zamestnanosti. Nejde podľa neho o formálne prerozdeľovanie prostriedkov alebo vyčkávanie na slabších, ale vytváranie stimulov a podnetov pre investície, hospodársky, sociálny a celkový rozvoj regiónov.
Slovensko v úvodných troch rokoch členstva v EÚ môže čerpať zo štrukturálnych fondov takmer 45 miliárd korún. Záujem o prostriedky niekoľkonásobne prevyšuje alokáciu. Budúci rozpočet na roky 2007-2013, ktorý zatiaľ nie je schválený, umožní na základe v súčasnosti platnej legislatívy EÚ čerpať viac prostriedkov. Podľa komisára Figeľa je dôležité využiť prvé tri roky členstva, získať dostatok skúseností a podnetov na rozvojové projekty vo všetkých regiónoch, osobitne však v zaostávajúcich.
Komisár Figeľ predstavil v Poprade aj svoju novú knihu Dozrievanie pre Európu, ktorá vyšla v júni. Približuje predstupový proces a zmeny, ktoré pre Slovensko prinieslo členstvo v EÚ.
V sobotu zavíta J. Figeľ do obce Miroľa v okrese Svidník, kde v rámci záchrany a obnovy drevených kostolíkov pod Duklou prevezme spoločne s generálnou riaditeľkou Slovenskej sporiteľne Reginou Ovesny-Straka klitorstvo nad tamojším dreveným chrámom.
 

Vyberte región