Hopta nesúhlasí s ocenením biskupa Jána Vojtašáka

05.10.2005 Humenné

Humenné 5. októbra (TASR) - Maximálne pobúrenie s rozhodnutím predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a kandidáta Smeru na túto funkciu v nadchádzajúc...
Humenné 5. októbra (TASR) - Maximálne pobúrenie s rozhodnutím predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK) a kandidáta Smeru na túto funkciu v nadchádzajúcich voľbách Petra Chudíka, ktorý navrhol Cenu PSK pre biskupa Jána Vojtašáka im memoriam, vyjadruje nezávislý poslanec NR SR a PSK Ivan Hopta.

Svoje rozhorčenie odôvodňuje tým, že biskup Vojtašák bol podpredsedom Štátnej rady slovenského klérofašistického štátu, ktorý posielal svojich občanov do plynových komôr a po boku fašistického Nemecka sa zúčastňoval vo vojne proti Poliakom a Rusom a ďalším národom. Hopta preto verejne vyzýva stranu Smer, ktorá nominovala Chudíka na predsedu PSK, aby prehodnotila svoje rozhodnutie. Zároveň vyzýva na podobný krok aj Komunistickú stranu Slovenska a jej kandidáta Jána Dobroviča, ktorý vyjadril súhlasné stanovisko so spomínaným návrhom.
\"V predloženom návrhu akoby život Vojtašáka neexistoval pred rokom 1945, ale iba po ňom, \" uviedol dnes pre TASR Hopta, ktorý ako jediný z poslancov hlasoval proti návrhu. Dodal, že napriek enormným snahám slovenskej cirkevnej hierarchie o blahoslavenie Vojtašáka, Vatikán tak za života Jána Pavla II. neurobil. Keď sa tieto snahy objavili, päť izraelských historikov slovenského a českého pôvodu napísalo protestný list R. Schusterovi aj Mikulášovi Dzurindovi.
\"Činnosť pána Vojtašáka bola veľmi kontroverzná, historici tvrdia, že bola klérofašistická, protižidovská, je tiež zdokumentované, že sa osobne pričinil o to, aby rodina židovského občana Lorenca skončila v koncentračnom tábore, dokonca arizoval židovský majetok, konkrétne Baldovské kúpele a podobne, \" konštatoval Hopta.
Podľa Hoptu je to po prvýkrát v histórii SR, keď slovenské štátne orgány verejne ocenili predstaviteľa slovenského klérofašistického štátu. \"Keď sa tak deje, potom sa nemôžeme čudovať tomu, že neofašizmus a klérofašizmus v SR narastá, že po našich uliciach pochodujú mladí ľudia s fakľami a oslavujú Slovenský klérofašistický štát a jeho predstaviteľov, vrátane prezidenta Tisa, \" doplnil Hopta. Vyjadril presvedčenie, že Chudík to urobil zo svojich osobných dôvodov, pretože si myslí, že tým vyjde v ústrety slovenskej cirkevnej hierarchii a tá mu pomôže v blížiacich sa voľbách na post predsedu PSK. \"Veľmi tým poškodil renomé SR nielen doma, ale aj v zahraničí, \" povedal Hopta.
 

Vyberte región