Lyžovanie-biatlon: Slávnostné vyhlásenie kráľov aj bez najväčších hviezd

05.05.2012 Poprad

Horný Smokovec 4. mája (TASR) - Slávnostné vyhlásenie biatlonových a lyžiarskych kráľov, v premiérovom spoločnom šate, sa nieslo v Hornom Smokovci aj v znamení niektorých citeľných neúčastí, najmä tej hlavnej - biatlonová kráľovná Anastasia Kuzminová nemala pri sebe ďalšiu kráľovnú, vzhľadom na vek 16 rokov skôr princeznú, zjazdárku Petru Vlhovú.
Anastasia Kuzminová sa v jeden večer stala dvakrát kráľovnou, biatlonovou i spoločnou. "Nebola to jednoduchá sezóna, skôr ťažká pre mňa, fyzicky i psychicky. Som rada, že sme ju zvládli, 10. miesto v celkovom hodnotení Svetového pohára je dobré a myslím si, že bude ešte lepšie, ak všetko zanalyzujeme a odstránime chybičky. Urobiť krôčik dole dva roky pred olympiádou je vždy lepšie ako neskôr. Dúfam, že odteraz pôjdem už len hore," zapriala si hviezda večera, ktorá sa len deň predtým vrátila z ďalekej Kamčatky.
V Grand hoteli Bellevue chýbali dve najväčšie zjazdárske hviezdy Petra Vlhová a Veronika Zuzulová a symbolicky tak vyjadrili aj dianie, ktoré čerilo ´vodu´ v sezóne. Aj keď nad poradím mnohí polemizovali a možno by ho prehodili, zvíťazila mladosť nastupujúcej generácie. Petra Vlhová však na vyhlásenie neprišla, s ospravedlnením, že sa momentálne nachádza v zahraničí a potlesk si tak užil predseda materského klubu Ján Garaj. Neúčasť Veroniky Zuzulovej vysvetľoval meil, ktorý šéfka SLA Janka Gantnerová upresnila slovami - vnímam ho ako bojkot, vraj sa o športovcov, ako nám napísal Timotej Zuzula, nestaráme."
Janka Gantnerová, prezidentka SLA, posudzuje uplynulú sezónu z nadhladu. "Je veľmi dobré nájsť si čas na hodnotenie toho, čo máme za sebou a naštartovať sa po analýze do ďalšej etapy. Preto som veľmi rada, že pri hodnotení sezóny môžeme zaarchívovať niektoré úspechy. V prvom rade treba vypichnúť výsledky Veroniky Zuzulovej v seriáli Svetového pohára, alebo bežkyne Aleny Procházkovej, či v akrobatickom lyžovaní Natálie Šlepeckej. Za hviezdičku považujem zlato Petry Vlhovej na 1. ZOH v Innsbrucku v slalome, čo len potvrdzuje, že únik mladých športovcov nie je až taký tragický, ako ho vnímame."
Janka Gantnerová upresnila aj spôsob hlasovania pri ankete, ktorú by bolo možné spochybniť. "Boli nominovaní športovci na základe výsledkov, 17 navrhovaných, k nim každý prideľoval body od piatich až k jednému. Že vyhrala Peťa Vlhová je práve to, čo by som chcela zdôrazniť. Pre nás je vynikajúce, že máme takých športovcov ako je Veronika Zuzulová, Alena Procházková, Martin Bajčičák, a nesmieme zabudnúť, že pôsobia na mladých ako veľká motivácia. Vlhová má zlato z mládežníckej olympiády, čo sa príliš nevníma a na verejnosti nehodnotí, no pri vnímaní športovej diplomacie ako je MOV sa takýto úspech vyzdvihuje veľmi vysoko. V športe sa majú vyhľadávať nielen talenty, ale aj chuť čestne súťažiť, čo si myslím, že je to civilizačný problém, ktorý zasahuje celý svet."
Prezidentovi SZB Jánovi Hyžovi k plnej spokojnosti chýbalo jediné. "Môžeme byť prevažne spokojní, trochu nám chýbala čerešnička na torte v podobe medaily na majstrovstvách sveta, boli sme blízko aj k splneniu tohto cieľa, no bohužial, nepodarilo sa. Sme však optimisti a veríme, že o rok sa budeme tešiť aj z medaily."
Najviac Jána Hyžu potešili v sezóne dvaja. "Veľmi ma potešila Janka Gereková, ktorá sa vehementne doťahuje na svetovú špičku. Aj Matej Kazár mal veľmi dobrú druhú polovicu sezóny a podľa mňa sa stal jednotkou v mužskom tíme. Čo ma nepotešilo, boli výkyvy niektorých, hlavne medzi mužmi."
Záverečnú bodkú slávnostnej rekapitulácie sezóny oboch športov spestrila novinka, vyhlásenie spoločného Kráľa bielej stopy. Vzišlo z tajného hlasovania všetkých hostí, ktorí si vyberali z prítomných laureátov. A keďže chýbala aj bežkyňa Alena Procházková z rodinných dôvodov, pre bojkot ďalší zjazdári Adam Žampa a Barbara Kantorová, výber sa radikálne zúžil. So 71 hlasmi, len dva pred Janou Gerekovou, sa stala spoločnou premiérovou kráľovnou Anastasia Kuzminová.
 

Vyberte región