Ako sa posekať so Sekerom: "Povedal som mu, že ma mal vylúčiť"

08.05.2012 Celý región

Helsinki 8. mája (TASR) - Výroky slovenských hokejistov na rozhodcov ich zápasu s Fínskom bolo treba brať s rezervou. Aj keď očividne v záverečnej tretine sprísnili kurz voči hosťujúcemu tímu na MS, víťazstvo domácich až tak priamo neovplyvnili a najväčším nepriateľov partie okolo Zdena Cháru bola v nedeľu koncovka. No zdá sa, že po pondelku sa slovenský hokej právom sťažuje na verdikty. Proti USA "zaúradoval" aj čiaroví arbitri a to už malo priamy negatívny vplyv. Navyše tu už nešlo o kontroverznosť, či hraničnosť zákroku hráča na hráča, ale o nezvládnutie pravidiel tými, ktorí ich stráženie majú v popise práce. "Ja som vyhodil z našej obrannej tretiny puk, išiel od plexiskla do plexiskla, získal ho Milan Bartovič a išiel s ním v našom oslabení von. Rozhodca to však zastavil, že som trafil sieťku, ale keby to tak bolo, tak by ma bol musel automaticky vylúčiť na dve minúty," dal TASR jasné stanovisko hlavný aktér scény Andrej Sekera, ktorý to tlmočil v polemike aj rozhodcom.

Vniknúť do duše arbitra sa nedá a takisto nie vždy sa naplní podozrenie, že rozhodca "kompenzuje". V tomto prípade by navyše musel kompenzovať sám seba. Zdalo sa však, že nejaké povedomie katarzie u čiarového zafungovalo, lebo následne na buly predviedol "jednoaktovku", aké sa v hokejovom divadle označujú tiež výrazom fraška. Vhadzovanie nepochopiteľne naťahoval, viackrát sa otočil na Sekeru, ktorý stál na kruhu za jeho chrbtom a upozorňoval ho na minimálny a štandardne tolerovateľný "prešľap" korčúľ, hoci vedľa neho stojaci Američan stál takmer navlas rovnako. Následne z buly vykázal Maria Bližňáka, ktorý stál úplne pokojne, takže sa dá len dedukovať, že rozhodca potrestal celú formáciu za nedisciplinovanosť. Tak či onak, na buly šiel v takejto napätej atmosfére Milan Bartovič, prehral ho a následne dostal za zákrok v snahe o získanie puku trest na dve minúty a Slováci hrali bez dvoch vylúčených. Paul Šťastný to využil, v predposlednej minúte druhej tretiny znížil na 2:3 a bola dráma...

"Vypadá to tak, že v posledných pár zápasoch boli rozhodcovia na nás tvrdší," konštatoval Sekera už v lepšej nálade. Po víťazstve sa pozerá na to s odľahčenou optikou a slovenskému obrancovi padol kameň zo srdca, že Američania zle rozohrali presilovku a sami sa predčasne zbavili výhody v strede tretej tretiny, keď na "lavici hanby" sedel on sám: "To bolo samozrejme podrazenie, nechcel som to, ale stalo sa. Nechal som tam hokejku. Puk bol taký nerozhodný, chcel som po ňom ísť, ale nestihol som a tak som musel spraviť faul..."
 

Vyberte región