Handzušove úvahy o slovenskej mentalite majú českú špecifikáciu

18.05.2012 Celý región

Helsinki 18. mája (TASR) - Viacerí slovenskí hokejisti sa tešia na derby zápas s Českom, ale v kútiku duše si ako semifinálových súperov na MS priali radšej Švédov. Podľa Mareka Hovorku Švédi hrali podobne ako Kanada, akurát technickejšie a asi by boli bývali prijateľnejším protivníkom.

Podobne ako ostatní spoluhráči však zobral na vedomie skutkový stav s tradičnou poznámkou, že kto chce na turnaji uspieť, musí zdolať každého. A pre TASR popísal svoje očakávania: "S Čechmi sme hrali prípravné zápasy a hoci majú trochu obmenený káder, ich taktika sa nezmenila. S nimi tu panuje dlhoročná rivalita, z tohto pohľadu to bude krásne derby, lebo fandí celé Československo, nechám sa prekvapiť, ja sa teším už teraz."

Isté je, že výprava súpera má jeden "legislatívne" prípustný hendikep. Musí prísť za Slovákmi do Helsínk. Osem zápasov český tím odohral v Štokholme, ktorý ako dejisko už skončil: "Pre nás môže byť výhoda, že sa nebudeme sťahovať. Už sme si zvykli na toto prostredie, prajú nám aj fínski diváci, či priaznivci iných krajín, bolo to cítiť napríklad proti Kanade."

Zápas s Českom má viacero dimenzií. Jednou z nich je aj tzv. komplex, na základe ktorého vraj Slováci zápasy s rivalom nezvládajú. V tejto súvislosti je zaujímavý postreh Michala Handzuša, ktorý nedávno pre TASR vyhlásil: "Hokej je veľmi vyrovnaný a tu na šampionáte to ukázali viaceré prekvapujúce výsledky. Myslím si, že my by sme mali byť mentálne silnejší, lebo vidno, že keď nemáme čo stratiť a hráme proti favoritom, hráme veľmi dobre. Ale akonáhle čo stratiť máme, ten výkon je iný. Stále sa musíme učiť, lebo tá naša mentalita nie je optimálna a bolo by dobré to zmeniť."

Nuž a čo teraz? Favoritom zápasu je Česko, ale stratiť má čo najmä Slovensko, lebo v krajine je potreba a túžba zdolať tohto soka príliš silná. V tomto je práve duel špecifický. Stávkové kurzy i prognózy odbornej verejnosti, teda takzvané "papierové" predpoklady hovoria v prospech Čechov. Preto by mali byť vodou na mlyn pre súčasný slovenský tím. Ak sa nenaplní zvrátený variant slovenskej hokejovej mentality, môže sa papier pokrčiť a zahodiť ako vo štvrtok po zápase s Kanadou.
 

Vyberte región