Vůjtek má správne ťahy, tvrdia Laco a Hovorka: "A funguje chémia"

19.05.2012 Celý región

Helsinki 18. mája (TASR) - Otázka dňa - čo vymyslí Vladimír Vůjtek na Čechov? Český tréner slovenskej hokejovej reprezentácie by akiste zakontroval, že čo už môže vymyslieť v semifinále MS na zápas dvoch reprezentácií, ktoré vyšli zo spoločnej hokejovej školy. A tých pár taktických detailov nebude "trúbiť" do sveta, resp. vyplynú operatívne z koučingu počas samotného duelu.

Útočník Marek Hovorka si však myslí, že tréner to "umí". Pre TASR ho charakterizoval výsostne pozitívne: "Myslím si, že pán Vůjtek má šťastie na správne ťahy. Aj proti Kanade dal v závere do tretieho útoku Milana Bartoviča a po dvoch minútach dal gól na 3:3. Má cit pre hokej, pre striedania a vie, ako má zareagovať."

Hovorka strávil veľkú časť času v Helsinkách ako muž tribúny. Na súpisku ho dopísali až po tom, ako bolo jasné, že z NHL nemôže prísť Marián Gáborík. Napriek tomu sa cítil byť aj vtedy kompaktnou súčasťou úžasného hokejového kolektívu. A po tom, ako už bol aj priamo aktérom a rovno v triumfálnom štvrťfinále, jeho nadšenie vzrástlo: "Je to skvelé, spoznávam hráčov z NHL ako Zdeno Chára, Miro Šatan, Mišo Handzuš a ani jeden z nich sa nenadraďuje. Panuje tu zábava, uťahujeme si zo seba, ale je to zároveň aj tvrdá práca. Všetci sme jednoducho na jednej lodi. Jano Laco proti Kanade predviedol niekoľko výborných zákrokov a v našej hre bolo vidieť obrovskú obetavosť, keď sme chytali puky aj na bránkovej čiare. Pri oslabení 5:3 sme bránili rukami, nohami, je úžasne sledovať ako jeden maká za druhého, ako sa hráči vrhajú do striel. Je to parádny pocit a ja som šťastný, že som členom tohto mužstva."

Mimochodom, Ján Laco. Spoluhráči ho chvália a veru nemôžu na neho povedať ani krivé slovo. Zato on sa mohol v priebehu MS párkrát riadne rozčúliť pri chybách v okolí jeho bránky, ale pôsobí až stoicky pokojne. "Určite by som chlapcom nenadával za to, že spravia chybu. Hokej je aj o nich a my sa musím navzájom tolerovať a pomáhať si. Jeden napraví chybu druhého, sme na ľade všetci," zdôraznil pre TASR slovenský brankár, ktorý je jedným z nečakaných hrdinov MS: "Na ľade i v kabíne ale komunikujeme a snažíme sa všetko rozumne vyriešiť."

Aj Ján Laco si v kontextoch kolektívu uvedomuje silu vplyvu Vladimíra Vůjteka. Aj on sám je súčasťou správnych ťahov, dostal dôveru v druhom zápase a mužstvo šliape na chrbte jeho výkonov v bránkovisku: "Vždy je to o trénerovi, čo dokáže poskladať. Nie je to ľahká úloha, ale v kolektívnych športoch to ináč nefunguje. Náš tréner má zatiaľ dobrú ruku. Chémia mužstva funguje, hráči sme si sadli a to sú rozhodujúce momenty."
 

Vyberte región