Ruská mašina zvíťazila vo finále 6:2, Slováci získali fantastickú striebornú medailu

20.05.2012 Celý región

Helsinki 20. mája (TASR) - Slovenskí hokejisti získali na 76. majstrovstvách sveta v Helsinkách strieborné medaily. V nedeľňajšom boji o zlato nestačili na Rusov, keď ich favoriti zdolali vysoko 2:6.
Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka však ďaleko predčili očakávania fanúšikov i odborníkov. Splnili oba hlavné predšampionátové ciele - postúpiť do štvrťfinále a získať miestenku na ZOH 2014 v Soči a navyše ich aj poriadne vyšperkovali. Vo štvrťfinále vyradili favoritov na celkový triumf Kanaďanov a v semifinále aj večných rivalov Čechov. V boji o zlato sa predstavili po dlhých desiatich rokoch a po deviatich získali medaily.
Slováci držali s ruskou mašinou krok iba v prvej tretine aj vďaka Chárovmu gólu z druhej minúty. Rusi však po desiatich minútach vyrovnali a v druhej časti už jasne dominovali. Perežogin, Tereščenko a Siomin pridali tri góly a "Zborná" si už vysoký náskok nenechala vziať. V treťom dejstve pridali góly ešte Dacjuk a Malkin a na druhej strane svoj druhý v zápase Chára.
Finále:
Rusko - Slovensko 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)
Góly: 10. Siomin (Ovečkin, Dacjuk), 27. Perežogin (Popov), 34. Tereščenko (Širokov, Žerdev), 36. Siomin (Dacjuk), 44. Dacjuk (Siomin, Ovečkin), 59. Malkin (Nikulin, Nikitin) - 2. Chára (Surový), 50. Chára (Surový, Šatan)
Rozhodcovia: Reiber (Švaj.), Jeřábek - Blumel (obaja ČR), Arm (Švaj.)
zmeny v zostave: od 40. min Haščák (SR), 45. min Hamerlík za Laca
vylúčení: 1:2 na 2 min
presilovky: 0:1
oslabenia: 0:0
13.242 divákov.
 
Rusko: Varlamov – Birjukov, Nikulin, Jemelin, Rjasenskij, Medvedev, Denisov, Nikitin – Perežogin, Malkin, Popov – Siomin, Dacjuk, Ovečkin – Žerdev, Tereščenko, Širokov – Kokarov, Svitov, Kuliomin
SR: Laco (45. Hamerlík) - Sekera, Baranka, Chára, Sersen, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - Šatan, Surový, Hudáček - Miklík, Mikúš, Tatar - Hovorka, Bližňák, Bartovič

Slovenskí hokejisti odštartovali zápas o zlato najlepšie ako mohli. Už po minúte a šiestich sekundách vypálil od modrej Chára a jeho strela skončila za Varlamovým chrbtom - 1:0. Rusi mali blízko k vyrovnaniu v 5. minúte, keď Tereščenkov teč minul bránku len o centimetre. Vzápätí našiel Kuliomin pred bránkou úplne voľného Kokarova, ale Laco výborne zachránil. Ruský tlak sa stupňoval, v 10. minúte mal Malkin na hokejke čistý gól, ale Baranka skvele zasiahol a vyrazil puk pred prázdnou bránkou. O chvíľu však bolo vyrovnané. Ovečkin našiel Siomina a ten upratal puk do siete - 1:1. Favorizovaní Rusi mali navrch aj v ďalšom priebehu, ale Slováci s nimi dokázali držať krok a hrali vyrovnanú partiu.
Na začiatku druhého dejstva si oba tímy vypracovali dobré príležitosti, ale brankári odolali. V 24. minúte dostal pred slovenskou bránkou priestor Malkin, ale Laca ani dvakrát neprekonal. O tri minúty vystrelil Perežogin, puk sa na bránkovej čiare snažili zastaviť Surový s Chárom, no nakoniec si našiel cestu do siete - 2:1. Rusi hrali výborne v obrane, súpera nepúšťali do streleckých pozícií a vytláčali k mantinelom, navyše nerobili žiadne chyby. Slovenské útoky sa tak často končili bez strely na bránku. Naopak "Zborná" neustále hrozila a najmä prvé dva útoky s hviezdami Malkinom, Ovečkinom, či Dacjukom niekoľkokrát poriadne podkúrili. V 34. minúte chyboval pri rozohrávke Vydarený a Rusi útok dvoch na jedného na jeden dotyk zakončil krásnym gólom. Pripísal si ho Tereščenko. O dve minúty prišla ďalšia slovenská chyba, tentoraz Baranku a Siomin si Laca doslova vychutnal - 4:1. Zo Slovákmi to vyzeralo zle, navyše ešte v tej istej minúte išiel na trestnú Chára. Rusi si z presilovky spravili vlastnú exhibíciu, ale ďalší gól nepridali.
Rusi na začiatku tretej tretiny zvoľnili tempo, ale opäť im pomohli Slováci. Hudáček vo vlastnom obrannom pásme "prihral" priamo Ovečkinovi. Puk sa cez Siomina dostal k Dacjukovi a ten piatykrát rozvlnil Lacovu sieť. Vůjtek vzápätí poslal do bránky Hamerlíka. Potom si zahrali presilovku aj Slováci a Chára po peknej kombinácii so Surovým znížil na 2:5. V záverečných minútach sa ešte sympaticky snažili spraviť niečo s výsledkom, ale v závere ešte inkasovali od najužitočnejšieho hráča turnaja Malkina.
 
Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Chcem poďakovať všetkým za odvedený výkon. Hráči hrali na doraz, na hranici fyzických síl a to sa aj ukázalo proti Rusom, kde im už chýbali sily. Všetky zápasy sme tu bojovali a stálo nás to obrovské množstvo síl. Hrať proti Rusom, ktorí ich mali viac, je takmer nemožné. O fanúšikoch máme informácie z domu, či z internetu, ale to sa musí vidieť a zažiť na vlastnej koži."

Ján Laco, brankár SR, najlepší na MS svojom poste: "Je to obrovský úspech. Škoda, že finále nám nevyšlo podľa predstáv, chýbal nám krôčik. Každý z nás si to dnes užil, Rusi však ukázali svoje kvality. Musím im zagratulovať k zisku titulu. Striebro určite poriadne oslávime."

Zdeno Chára, kapitán SR, najlepší obranca turnaja: "Ja by som tie góly rád vymenil za víťazstvo. Rusi však hrali veľmi dobre. Napriek dnešnej prehre sa nemáme za čo hanbiť a odchádzame z turnaja so vztýčenými hlavami. Každý zápas bol veľmi ťažký, po víťazstve nad USA sme si uvedomili, že každý tím sa dá zdolať. Som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou tohto tímu, chcem sa chlapcom poďakovať. Striebro chcem venovať Paľkovi Demitrovi, ktorý tu s nami už nie je, ale bol v našich myšlienkach."

Tomáš Tatar, útočník SR, najmladší člen kádra: "Zo striebra mám radosť, no je tam aj trochu smútku, lebo sme boli blízko k zlatu. Nevieme, kedy sa opäť takáto šanca zopakuje. V každom zápase akoby sme mali nôž na krku a došli nám sily. Rusi veľmi dobre korčuľovali, v druhej tretine nám dali tri góly a už sme s tým nič nedokázali urobiť. Hrať finále na MS je krásne. Som rád, že som ho zažil v takom mladom veku. Dúfam, že fanúšikovia nás budú v pondelok čakať a že s nimi oslávime tento úspech."

Jána Laca vyhlásili organizátori 76. hokejových MS za najlepšieho brankára turnaja. Kapitán slovenskej reprezentácie Zdeno Chára sa stal najlepším obrancom, cenu pre najlepšieho útočníka získal Rus Jevgenij Malkin.

Najlepší hráči na jednotlivých postoch na MS v rokoch 1954-2012:
Rok Brankár Obranca Útočník
1954 Lockhardt (Kan.) Björn (Švéd.) Bobrov (ZSSR)
1955 Rigazio (USA) Gut (ČSSR) Warwick (Kan.)
1956 Ikola (USA) Sologubov (ZSSR) McKenzie (Kan.)
1957 Straka (ČSSR) Sologubov (ZSSR) Tumba Johansson (Švéd.)
1958 Nadrchal (ČSSR) Tregubov (ZSSR) Burns (Kan.)
1959 Pučkov (ZSSR) Lamirande (Kan.) Cleary (USA)
1960 McCartan (USA) Sologubov (ZSSR) Nilsson (Švéd.)
1961 Martin (Kan.) Tregubov (ZSSR) Bubník (ČSSR)
1962 Haeggroth (Švéd.) Mayasich (USA) Tumba Johansson (Švéd.)
1963 Martin (Kan.) Stoltz (Švéd.) Vlach (ČSSR)
1964 Martin (Kan.) Tikal (ČSSR) Ivanov (ZSSR)
1965 Dzurilla (ČSSR) Tikal (ČSSR) Staršinov (ZSSR)
1966 Martin (Kan.) Ragulin (ZSSR) Loktev (ZSSR)
1967 Wetzel (USA) Davydov (ZSSR) Firsov (ZSSR)
1968 Broderick (Kan.) Hořešovský (ČSSR) Firsov (ZSSR)
1969 Holmqvist (Švéd.) Suchý (ČSSR) Sterner (Švéd.)
1970 Ylönen (Fín.) Svedberg (Švéd.) Maľcev (ZSSR)
1971 Holeček (ČSSR) Suchý (ČSSR) Firsov (ZSSR) Koskela (Fín.)
1972 Valtonen (Fín.) Pospíšil (ČSSR) Maľcev (ZSSR)
1973 Holeček (ČSSR) Vasiljev (ZSSR) Michajlov (ZSSR)
1974 Treťjak (ZSSR) Sjöberg (Švéd.) Nedomanský (ČSSR)
1975 Holeček (ČSSR) Marjamäki (Fín.) Jakušev (ZSSR)
1976 Holeček (ČSSR) Pospíšil (ČSSR) Martinec (ČSSR)
1977 Högosta (Švéd.) Vasiljev (ZSSR) Balderis (ZSSR)
1978 Holeček (ČSSR) Fetisov (ZSSR) Dionne (Kan.)
1979 Treťjak (ZSSR) Vasiljev (ZSSR) Paiement (Kan.)
Bubla (ČSSR) Michajlov (ZSSR) Makarov (ZSSR)
1981 Lindmark (Švéd.) Robinson (Kan.) Maľcev (ZSSR)
1982 Králik (ČSSR) Fetisov (ZSSR) Šalimov (ZSSR)
1983 Treťjak (ZSSR) Kasatonov (ZSSR) Lála (ČSSR)
1985 Králik (ČSSR) Fetisov (ZSSR) Makarov (ZSSR)
1986 Lindmark (Švéd.) Fetisov (ZSSR) Krutov (ZSSR)
1987 Hašek (ČSSR) Hartsburgh (Kan.) Krutov (ZSSR)
1989 Hašek (ČSSR) Fetisov (ZSSR) Bellows (Kan.)
1990 Irbe (ZSSR) Tatarinov (ZSSR) Yzerman (Kan.)
1991 Ketterer (Fín.) Macoun (Kan.) Kamenskij (ZSSR)
1992 Söderström (Švéd.) Švehla (ČSSR) Sundin (Švéd.)
1993 Bříza (ČR) Juškievič (Rus.) Lindros (Kan.)
1994 Ranford (Kan.) Svensson (Švéd.) Kariya (Kan.)
1995 Myllys (Fín.) Olsson (Švéd.) Koivu (Fín.)
1996 Turek (ČR) Žitnik (Rus.) Perreault (Kan.)
1997 Salo (Švéd.) Blake (Kan.) Nylander (Švéd.)
1998 Sulander (Fín.) Kučera (ČR) Forsberg (Švéd.)
1999 Salo (Švéd.) Kučera (ČR) Koivu (Fín.)
2000 Čechmánek (ČR) Nummelin (Fín.) Šatan (SR)
2001 Hnilička (ČR) Johnsson (Švéd.) S.Kapanen (Fín.)
2002 Sokolov (Rus.) Tjärnqvist (Švéd.) Hagman (Fín.)
2003 Burke (Kan.) Bouwmeester (Kan.) Sundin (Švéd.)
2004 Conklin (USA) Tärnström (Švéd.) Heatley (Kan.)
2005 Vokoun (ČR) Redden (Kan.) Kovaľov (Rus.)
2006 Holmqvist (Švéd.) Kronwall (Švéd.) Crosby (Kan.)
2007 Lehtonen (Fín.) Markov (Rus.) Morozov (Rus.)
2008 Nabokov (Rus.) Burns (Kan.) Heatley (Kan.)
2009 Mezin (Bielor.) Weber (Kan.) Kovaľčuk (Rus.)
2010 Endras (Nem.) Nummelin (Fín.) Dacjuk (Rus.)
2011 Fasth (Švéd.) Pietrangelo (Kan.) Jágr (ČR)
2012 Laco (SR), Chára (SR), Malkin (Rus.)
 
 
 
 
 
 
 
 

Vyberte región

mark