Radolskému učarovali poľské štadióny: "Tromfom bude atmosféra"

02.06.2012 Bratislava

Bratislava 1. júna (TASR) - Spomedzi slovenských trénerov je Dušan Radolský najväčším odborníkom na poľský futbal. V minulosti úspešne pôsobil v Grocline Grodzisk (2003-2005), Ruchu Chorzów (2007-2008), Polonii Varšava (2009) a len pred pár dňami ukončil takmer rok trvajúcu "misiu" v druholigovom klube Termalica Bruk-Bet Nieciecza KS, s ktorým obsadil 5. miesto v tabuľke. O znalostiach poľských reálií nielen v súvislosti s vlastnými skúsenosťami, ale aj s výhľadom na blížiaci sa európsky šampionát, prezradil v rozhovore pre TASR:

- Ako hodnotíte uplynulú sezónu, v ktorej ste priviedli mužstvo k 5. miestu v druhej najvyššej poľskej súťaži?

"V prvom rade som rád, že boli spokojní majitelia klubu, ktorý je ešte stále nováčikom v profesionálnom futbale. Pred mojím nástupom vlani v júni sa mužstvo zachránilo v súťaži a predo mnou stála výzva posunúť sa vyššie. Stanovili sme si cieľ skončiť do 5. miesta, čo sa nám podarilo, čiže zavládla spokojnosť. Mužstvo hralo na špici tabuľky a bolo prekvapením súťaže."

- Aká je úroveň druhej poľskej ligy?

"Myslím si, že kvalitatívne by sa dala porovnať s našou najvyššou súťažou. Mužstvá ako Bydgoszcz, Gdyňa či Štetín majú skúsenosti s Ekstraklasou a odráža sa na to aj kvalite hry. Čo môžeme Poliakom závidieť, to sú návštevy na zápasoch. Pravidelne chodilo 10.000-15.000 divákov na zápasy druhej ligy, čo sa nedá porovnať s upadajúcim záujmom divákov o futbal na Slovensku."

- Aké sú Vaše plány do budúcnosti?

"Momentálne neuvažujem o žiadnom angažmáne. Som doma, trávim čas s rodinou, chodím na prechádzky s najmladším vnúčikom. Chcem zostať doma a vyriešiť si súkromné veci, ktoré sa za ten čas, čo som bol v zahraničí, nahromadili."

- Prejdime k EURO 2012, ktorý klope na dvere. Aké sú podľa Vás plusy poľsko-ukrajinskej kandidatúry?

"Štadióny. Tie, ktoré vybudovali Poliaci, sú nádherné. Najmä v noci, keď sú vysvietené, je na ne neskutočný pohľad. Som milo prekvapený, ako rýchlo stihli všetko postaviť. Keď bol na Národnom štadióne vo Varšave deň otvorených dverí, prišlo sa na nový stánok pozrieť v priebehu jedného dňa až 100.000 ľudí."

- Na čo sa najviac tešíte?

"Na atmosféru, najmä čo sa týka zápasov poľskej reprezentácie. Jej fanúšikovia nie sú dvanástym hráčom, ako sa zvykne hovoriť, ale prvým. Je úžasné, čo dokážu spraviť pre národné mužstvo. Spája ich láska k futbalu a to môže byť veľký tromf tohto šampionátu. Futbal hrá v Poľsku prvé husle, v uliciach miest už to žije neopakovateľnou atmosférou, všetci sa na veľký turnaj tešia."

- Aké sú očakávania poľských fanúšikov?

"Čakajú, že ich tím postúpi zo skupiny a možno aj ďalej. Na mužstvo bude vyvíjaný veľký tlak zo strany fanúšikov, ktorí ich vybičujú k najlepším výkonom. Pravda, môže to byť aj dvojsečná zbraň, ak sa domácim nebude dariť."

- Kto bude novým majstrom Európy?

"Každé MS či ME majú prekvapenia a myslím si, že nejaké uvidíme aj teraz. Určite sa objaví nejaký čierny kôň. Sám som zvedavý, ako to dopadne, ale tip na šampióna nemám."

- Subjektívne by ste asi dopriali úspech Poliakom.

"Istotne, mám tam veľa známych. Dvoch hráčov, ktorí sú v kádri poľskej reprezentácie, som dokonca trénoval. Doprial by som im, aby postúpili čo najďalej, zaslúžili by si to."

- Prečo chýba na šampionáte slovenská reprezentácia?

"Nevyšla nám kvalifikácia, hlavne jej záver. Je to škoda, lebo sme ju rozbehli dobre a nemáme zlé mužstvo. Myslím, že nám chýbalo aj trocha šťastia. Teraz máme dvoch mladých ambicióznych trénerov a verím, že sa s ich filozofiou stotožní aj hráčska kabína. Úspech v športe tvorí možno z 50-60 percent psychika, je to o hlavách. Dôkazom bolo striebro slovenských hokejistov, z neho by si mohli futbalisti vziať príklad. Ak sa ťahá za jeden koniec povrazu, skôr sa dosiahne úspech."

- Z EURO 2012 by mohlo vyťažiť ekonomicky aj Slovensko, ktoré susedí s oboma organizátorskými krajinami.

"Myslím si, že určite áno. Špeciálne pri hraniciach, keď by sa fanúšikovia cestujúci do Poľska išli pozrieť do Tatier a potom trebárs do Krakova na futbal. Pre turizmus na Slovensku môže mať šampionát celkom slušný dopad."

- Poliaci už len dolaďujú posledné detaily, ako to vyzerá v mestách?

"Medzi ľuďmi vládne napätie a očakávanie. Mnohí fanúšikovia vycestovali za národným tímom do Rakúska, kde bol na sústredení, čakali hráčov na letisku. Svoje mužstvo ľúbia a je to cítiť. Na všetkých úrovniach sa teraz hovorí o futbale. Poľská vláda na čele s futbalovým zanietencom premiérom Donaldom Tuskom na svojich rokovaniach takmer polovicu času trávila riešením, ako zlepšiť cesty, infraštruktúru, výstavbu štadiónov a všetky záväzky súvisiace s organizáciou. Plody práce Poliakov bude možné vidieť už o niekoľko týždňov."

- Na ktorého hráča ste zvedavý?

"Myslím si, že veľkú šancu presadiť sa má poľský útočník Robert Lewandowski, ktorý v minulej sezóne patril k najlepším strelcom Borussie Dortmund. Svojimi schopnosťami by mohol ašpirovať aj na pozíciu najlepšieho kanoniera šampionátu. Pomôcť by mu k tomu mohlo aj to, že v poľskom tíme tvoria kostru jeho kluboví spoluhráči Lukasz Piszczek a Jakub Blaszczykowski."

- Nemáte obavy z vyčíňania chuligánov?

"O Poliakov sa nebojím. Bol som na niekoľkých medzištátnych zápasoch a k žiadnemu incidentu neprišlo. Myslím si, že priebeh turnaja bude bez problémov. Bezpečnostné zložky sú pripravené. Každý majiteľ vstupenky je v evidencii, organizátori presne vedia, kto kde bude sedieť. Ak by sa nebodaj vyskytli nejaké problémy, identifikovať výtržníka pre nich nie je problém."

- Pôjdete sa pozrieť na niektorý zápas?

"Áno, dostal som dva lístky na otvárací súboj šampionátu Poľsko - Grécko. Využijem tú možnosť a pôjdem sa pozrieť do Varšavy."
 

Vyberte región