Poľsko obnovilo kontroly na hraniciach so Slovenskom

04.06.2012 Celý región

Bratislava 4. júna (TASR) - Poľsko dočasne obnovilo hraničné kontroly na hraniciach so Slovenskom, Nemeckom, Českom a Litvou. Dôvodom sú majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré bude severný sused SR hostiť spoločne s Ukrajinou. Hoci sa šampionát začne až 8. júna, kontroly sa obnovili už od dnešného dňa a potrvajú až do 1. júla.

"Nebudú však platiť žiadne obmedzenia a hranicu bude možné prekročiť ako doteraz - na hraničných priechodoch aj mimo nich. Kontroly nebudú vykonávané nepretržite, osoby však môžu byť podrobené náhodným hraničným kontrolám," spresňuje rezort vnútra.

V súvislosti so šampionátom odporúčania pre fanúšikov vydala aj slovenská polícia. Okrem iného pripomína, že počas návštevy zápasov musí mať každý pri sebe doklad totožnosti. Kým v Poľsku postačí občiansky preukaz, na Ukrajine je nevyhnutné preukázať sa pasom. Slovákom tiež odporúča využívať len oficiálne zariadenia, a to pri kúpe cestovných lístkov, alkoholu, pri ubytovaní i výmene peňazí. Pozor si treba dať aj na batožinu.

"Vyhýbajte sa konfliktom s agresívnymi a násilnými občanmi. V prípade stretnutia takéhoto človeka treba zachovať pokoj a neukázať strach, nevyprovokovať hádku, konflikt, minimalizovať komunikáciu s takouto osobou a pokojne odísť z miesta," apeluje polícia.

Upozorňuje pritom aj na svojich ukrajinských kolegov. Pozor si treba dať, či vás zastavuje skutočne uniformovaný príslušník polície, ktorý by mal svoju príslušnosť k zboru riadne preukázať. "Policajti nie sú oprávnení riešiť priestupky na mieste finančnými pokutami v hotovosti, pokuty sa platia cez banky alebo oficiálne účty," dodáva polícia.

Na Ukrajine tiež platí zákaz piť na verejnosti všetky alkoholické nápoje i piva. Zákaz sa teda vzťahuje nielen na parky, železničné stanice či kultúrne zariadenia, ale aj na štadióny. Porušenie tohto ustanovenia sa trestá finančnou pokutou, prípadne zadržaním až na 15 dní. Rovnako je zakázané aj fajčenie na verejných priestranstvách.

Obmedzenia sa vzťahujú aj priamo na futbalové štadióny. Dovnútra sa nedostanú tí, ktorí odmietnu bezpečnostnú kontrolu, sú pod vplyvom alkoholu alebo drog, či osoby mladšie ako 14 rokov bez sprievodu dospelej osoby. Bezpečnostné zložky budú dohliadať aj na používanie pyrotechniky a akékoľvek náznaky výtržnosti.

Porušenie niektorých predpisov nemusí skončiť iba finančnou pokutou. V prípade spáchania administratívneho priečinu môže súd rozhodnúť aj o vyhostení z Ukrajiny.

V posledných dňoch šampionátu nadobudne účinnosť nové nariadenie europarlamentu o cestovných dokladoch. To predpokladá, že svoj vlastný pas by mali od 26. júna mať aj deti do päť rokov. Hoci poľská strana sa zatiaľ nevyjadrila, či bude akceptovať zápis dieťaťa v pase rodiča, ako niektoré iné krajiny, rezort diplomacie odporúča, aby si ľudia radšej zosúladili svoje doklady s novým nariadením.
 

Vyberte región