Na nemeckom vojenskom cintoríne v Hunkovciach bude pietna spomienka

11.11.2005 Prešov

Prešov 10. novembra (TASR) - Pietna spomienka na cintoríne nemeckých vojakov v obci Hunkovce v okrese Svidník sa uskutoční v nedeľu 13. novembra pri príležit...
Prešov 10. novembra (TASR) - Pietna spomienka na cintoríne nemeckých vojakov v obci Hunkovce v okrese Svidník sa uskutoční v nedeľu 13. novembra pri príležitosti Dňa národného smútku v Nemeckej spolkovej republike (NSR).

Spomienku za účasti zástupcov nemeckej diplomatickej misie v SR, Ozbrojených síl SR a predstaviteľov verejnej správy organizuje Spoločnosť starostlivosti o nemecké vojnové hroby so sídlom v Prešove.
Deň národného smútku (Volkstrauertag) pripadá vždy na druhú novembrovú nedeľu v roku a je od roku 1918 rešpektovanou pripomienkou všetkých obetí vojen. Spomienka sa rozšírila aj do krajín, v ktorých sú pohrebiská nemeckých vojakov. Na Slovensku sa podľa tajomníka spoločnosti Michala Bochina koná oficiálny centrálny pietny akt od roku 1999, a to vždy na inom cintoríne zo šiestich, o obnovu ktorých sa spoločnosť postarala na základe spolupráce s Nemeckým ľudovým zväzom starostlivosti o vojnové hroby so sídlom v Kasseli. Spomienka sa už uskutočnila v Zborove, Prešove, Bratislave-Ružinove, Humennom a vlani vo Važci.
Cintorín v Hunkovciach zasvätili 8. októbra 1995 a nemecká strana ho považuje za architektonicky najvydarenejší. Pôvodne tu bolo pochovaných 2456 nemeckých vojakov, padlých v bojoch počas Karpatsko-duklianskej operácie. Keďže však na celom Slovensku pokračujú exhumačné práce, aj počet prepochovaných vojakov v Hunkovciach vzrástol na 3001. Podľa Bochina sa tohto roku zamerali najmä na odhaľovanie malých hrobových polí, v ktorých sú uložené telesné pozostatky jedného až piatich nemeckých vojakov. Proces ich definitívnej identifikácie sa má skončiť na jar 2006.
Spoločnosť okrem šiestich cintorínov s hrobmi asi 14 500 vojakov z druhej svetovej vojny vybudovala cintorín nemeckých vojakov padlých v prvej svetovej vojne. Ďalšie dve pohrebiská sa opravujú, v budúcom roku prídu s rekonštrukčnými prácami v troch turnusoch pomáhať aj príslušníci nemeckého bundeswehru. Rámec spolupráce určuje medzivládna slovensko-nemecká dohoda.
 

Vyberte región