Cyklistika: Preteky s hromadným štartom vyhral veterán Vinokurov

28.07.2012 Celý región

Londýn 28. júla (TASR) - Kazašský cyklista Alexander Vinokurov si vybojoval zlatú medailu v pretekoch s hromadným štartom na olympijských hrách v Londýne. Tridsaťosemročný jazdec zvládol 250 kilometrov dlhú trať za 5:45:57 hodiny a v závere predstihol strieborného Kolumbijčana Rigoberta Urana. Bronz získal nórsky pretekár Alexander Kristoff. Jediný slovenský zástupca Peter Sagan prišiel do cieľa s pelotónom na 34. mieste a stratou 40 sekúnd.

Kazašský veterán využil v závere obrovskú chybu o trinásť rokov mladšieho Urana, ktorý išiel z prvej pozície. Kolumbijčan sa pozrel cez ľavé rameno, no skúsený Vinokurov ho obehol sprava a prišiel si pre olympijský triumf.

Preteky sa skončil katastrofálne pre domácu krajinu a najväčšieho favorita Marka Cavendisha. Briti celý čas diktovali tempo pelotónu, no podcenili únik veľkej skupiny a v záverečných 40 kilometroch ju už nedokázali dotiahnuť. Veľká Británia tak skončila bez medaily. Rovnako na tom boli aj ďalší favoriti Nemec Andre Greipel, či Sagan, ktorí prišli do cieľa v pelotóne.

Po pokojnom štarte sa od hlavného poľa oddelila dvanásťčlenná skupinka, v ktorej figurovali napríklad Rus Denis Meňšov, Austrálčan Stuart O’Grady, či Slovinec Janez Brajkovič. Po 60 kilometroch mali náskok takmer päť minút. Na čele pelotónu pracovali najmä domáci pretekári, ktorí pripravovali špurtérsky dojazd pre svojho favorita Marka Cavendisha. Postupne sa k nim pridali aj Nemci. Po druhom prejazde kopca Box Hill, ktorý absolvoval pelotón celkovo deväťkrát, mala skupinka na čele už vyše päť a polminútový náskok, na čo Briti s Nemcami zrýchlili tempo a snažili sa zlikvidovať únik. Sagan sa držal v prednej časti pelotónu. Pri treťom prejazde Box Hillu odpadol z vedúcej skupiny Kórejčan Park. Asi po 120 km unikla ďalšia päťčlenná skupinka na čele s Talianom Vincenzom Nibalim a Holanďanom Robertom Gesinkom. Postupne sa k nim pridali ďalší piati jazdci a na hlavné pole mali asi 20-sekundový náskok. To už pelotón nasadil obrovské tempo a každým kolom stratu na vedúcu skupinu sťahovali. Deväťdesiat kilometrov pred cieľom mala jedenástka na čele náskok už len 1:45 minúty. O úniky sa pokúšali aj ďalší pretekári, ale Briti ich pozorne strážili. Nibaliho skupina dostihla lídrov asi 70 km pred koncom, na pelotón mali náskok len trištvrte minúty. Pred posledným výstupom na Box Hill sa z čelnej skupiny odtrhol špecialista na klasiky, Belgičan Philippe Gilbert, ktorý to vyskúšal sám. Päťdesiat km pred cieľom mal náskok 43 sekúnd na prenasledovateľov a 1:21 minúty na pelotón, z ktorého sa čoraz častejšie odtrhávali menšie skupinky, či jednotlivci. Britská päťka pracovala ako jeden stroj a neustále udržovala vysoké tempo. Po zjazde z kopca sa na čele pretekov sformovala asi 30-členná skupina, ktorá mala minútový náskok na pelotón. Na jeho čele boli stále Briti a rolu "ťahača" na seba zobral víťaz Tour de France Bradley Wiggins. Dvadsaťtri kilometrov mali stratu stále okolo minúty, dosť na to, aby skupinka na čele dotiahla svoj únik do úspešného konca. Že je zle si uvedomili aj ostatní jazdci, ktorí sa spoliehali na hromadný špurt a začali sa striedať s Britmi. No nestačilo to.

Šesť a pol kilometra do konca bola strata stále 54 sekúnd a bolo jasné, že o olympijskom víťazovi sa rozhodne v čelnej skupine. Z nej sa v závere odtrhli Kazach Vinokurov a Kolumbijčan Rigoberto Uran, ktorí si to na promenáde The Mall rozdali o zlato. Vo finiši sa po Uranovej chybe presadil Vinokurov, ktorý získal už druhú olympijskú medailu. V roku 2000 sa tešil z bronzu.

výsledky:

1. Alexandre Vinokourov (Kaz.) 5:45:57 h, 2. Rigoberto Uran (Kol.) rovnaký čas, 3. Alexander Kristoff (Nór.) +8 s, 4. Taylor Phinney (USA), 5. Sergej Lagutin (Uzb.), 6. Stuart O'Grady (Aus.), 7. Jürgen Roelandts (Bel.), 8. Gregory Rast (Švaj.), 9. Luca Paolini (Tal.), 10. Jack Bauer (Aus.) všetci rovnaký čas, ... 34. Peter SAGAN (SR) +40 s
 
 
 
 
 

Vyberte región