Tenis: S.Williamsová zavŕšila zlatý Grand Slam a vyrovnala Grafovú

05.08.2012 Celý región

Londýn 4. augusta (TASR) - Americká tenistka Serena Williamsová získala prvýkrát v kariére olympijské zlato vo dvojhre. Vo finále na wimbledonskej tráve ako nasadená štvorka po výbornom výkone deklasovala trojku "pavúka" Rusku Mariu Šarapovovú za 63 minút 6:0 a 6:1. Mladšia zo sestier Williamsových sa stala po Nemke Steffi Grafovej iba druhou ženou v histórii, ktorej sa podarilo dosiahnuť tzv. zlatý Grand Slam - vyhrať všetky podujatia veľkej štvorky i olympiádu. Grafová v roku 1988 zaknihovala unikátny kúsok, keď získala trofeje na štyroch grandslamových turnajoch i na OH v Soule.

Serena Williamsová sa na OH 2012 v Londýne prezentovala v ešte lepšom svetle ako pred mesiacom počas víťazného ťaženia vo Wimbledone. Bývalá svetová jednotka nestratila ani jediný set a zo súperiek si spravila trhací kalendár. V priebehu turnaja im celkovo dovolila uhrať iba 17 gemov. Do svetového rebríčka WTA si pripíše 340 bodov. Serena Williamsová má ešte šancu zaknihovať zlatý double, so staršou sestrou Venus vo štvorhre obhajujú titul z Pekingu 2008. Šarapovová pri olympijskom debute nenadviazala na úspech krajanky Jeleny Dementievovej, ktorá triumfovala v ženskom singli pred štyrmi rokmi. Bieloruská tenistka Victoria Azarenková získala v Londýne vo dvojhre bronzovú medailu. V zápase o tretie miesto si ako nasadená jednotka poradila so štrnástkou "pavúka" Ruskou Mariou Kirilenkovou v dvoch setoch 6:3 a 6:4. "Vika" si tak napravila chuť po hladkej semifinálovej prehre so Serenou Williamsovou.

Nová olympijská víťazka mala vo finále proti Šarapovovej raketový nástup, v úvodných dvoch gemoch nestratila ani fiftín a v prvom sete uštedrila súperka za pol hodinu "kanára". Američanka skvele servovala i returnovala, mala navrch aj pri dlhších výmenách od základnej čiary. Šarapovová mala vo veternom počasí veľké problémy s podaním i dĺžkou úderov. Aj druhý set bol jasne v réžii Sereny Williamsovej, ktorá si po rýchlom brejku vybudovala náskok 3:0. Šarapovová následne za veľkého aplauzu divákov získala prvý gem v zápase, no to bolo z jej strany všetko. Za stavu 5:1 premenila Serena Williamsová hneď prvý mečbal.

Američanka po zisku olympijského zlata vo dvojhre žiarila spokojnosťou. "Nečakala som, že sa mi ešte niekedy podarí vyhrať olympijskú dvojhru. Bože, ešte stále nemôžem uveriť tomu, že mám zlato v singli. Som od šťastia celá bez seba, neviem, čo mám robiť. Počas celého turnaja som hrala výborne, na wimbledonskej tráve sa vždy cítim ako doma. Tvrdo som trénovala a zlato je krásnou odmenou za všetku tú drinu. Vo finále som hrala od prvej do poslednej loptičky maximálne koncentrovane. Keď som išla prvýkrát podávať, v duchu som si hovorila: "Serena, teraz máš najväčšiu šancu získať zlato. Si vo Wimbledone, na tráve, takúto príležitosť si jednoducho nemôžeš nechať ujsť. Musíš ísť od začiatku zápasu za svojím cieľom," povedala pre akreditované médiá Serena Williamsová.

Američanka sa po sérii zdravotných problémov dokázala obdivuhodne vrátiť medzi svetovú špičku. V rebríčku je momentálne štvrtá, no svojimi výkonmi v posledných mesiacoch jasne naznačuje, že to myslí vážne s návratom na ženský trón. Šarapovová priznala, že Serena bola v sobotu priveľkým sústom. "Serena predviedla fantastický tenis, hrala s neskutočným sebavedomím. Jej údery boli mimoriadne razantné a presné. Skúšalo som niečo vymyslieť, no nepodarilo sa mi nájsť žiadny recept. Serena je úplne zaslúžene olympijskou šampiónkou."

ženy - dvojhra - finále:

Serena Williamsová (4-USA) - Maria Šarapovová (3-Rus.) 6:0, 6:1

ženy - dvojhra - o 3. miesto:

Victoria Azarenková (1-Biel.) - Maria Kirilenková (14-Rus.) 6:3, 6:4
 

Vyberte región